Εκπαιδευτική επίσκεψη του Γυμνασίου μας

Την Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2013, οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν την πόλη των Σερρών με πολλαπλούς διδακτικούς στόχους.

Ξεκινήσαμε με την παρακολούθηση στον κινηματογράφο «Κρόνιο», του πολύ ενδιαφέροντος ντοκιμαντέρ της Μ. Ηλιού «Από τις δυο πλευρές του Αιγαίου», που σχετίζεται με το Διωγμό και την Ανταλλαγή των πληθυσμών της Τουρκίας και της Ελλάδας το 1922-1924.

Στη συνέχεια οι μαθητές της Γ΄Γυμνασίου επισκέφθηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών, όπου ενημερώθηκαν από την Τρέντου Ντίνα για τη λειτουργία της βιβλιοθήκης και τις παροχές της προς το κοινό. Επίσης επισκέφθηκαν την έκθεση φωτογραφίας «Η μουσική στις Σέρρες» και ξεναγήθηκαν από τον ίδιο το συλλέκτη κ. Γ. Αγγειοπλάστη ο οποίος με πολύ ζωντάνια και κέφι έδωσε στα παιδιά πληροφορίες για το έργο του συλλέκτη και διηγήθηκε ενδιαφέρουσες ιστορίες.

Τέλος ενημερώθηκαν από τον κ. Πούλιο για το πρόγραμμα «Το σεντούκι των e-στοριών» που υλοποιεί η βιβλιοθήκη και στο οποίο θα συμμετέχει το σχολείο μας στα πλαίσια του μαθήματος της Τοπικής Ιστορίας.

Την ίδια ώρα η Α΄και Β΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στο χώρο του Ζινζιρλή Τζαμί.

Η εξόρμησή μας στην πόλη των Σερρών έκλεισε με την επίσκεψη όλου του σχολείου στο Αρχαιολογικό Μουσείο στην πλατεία Ελευθερίας. Εκεί οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν εκθέματα που βρέθηκαν σε τόπους γνωστούς και οικείους στους ίδιους και έτσι να συνειδητοποιήσουν ότι και η δική μας περιοχή έχει ρόλο και θέση στην ιστορία που διδάσκονται.