Οι μαθητές του Γυμνασίου επιλέγουν το τραγούδι του μήνα

Υπόγεια Ρεύματα - Μ' αρέσει να μη λέω πολλά

(Μάιος 2015)

Ορφέας Περίδης - Ο Ρομπέν των καμμένων δασών

(Απρίλιος 2015)

Γλυκερία, Ζερβουδάκης - Ανοιξη

(Μάρτιος 2015)

Λουδοβίκος των Ανωγείων - Το Οχι Αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά του Ναι

(Φεβρουάριος 2015)

Ορφέας Περίδης - Ιανουάριος

(Ιανουάριος 2015)

Shakin Stevens - Merry Christmas Everyone

(Δεκέμβριος 2014)

Το Ποδήλατο
Μια ακόμη σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Ελπίζουμε να σας άρεσαν οι μουσικές μας επιλογές το ίδιο όπως άρεσαν και σε εμάς. Σας αποχαιρετούμε με ένα υπέροχο τραγούδι του Νικολόπουλου που εκφράζει και την ψυχολογία των παιδιών.
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

(Ιούνιος 2014)

Ας αρχίσουν οι χοροί
Η άνοιξη έχει μπει για τα καλά και η διάθεση των μαθητών έχει επίσης αλλάξει και αυτό φαίνεται από την επιλογή του συγκεκριμένου τραγουδιού, γραμμένο από τον αιώνιο έφηβο, Διονύση Σαββόπουλο

(Μάιος 2014)

Η μπαλάντα των αισθήσεων και παραισθήσεων
Από τη συλλογή μας δεν θα μπορούσε να απουσιάζει ο Μάνος Χατζηδάκις. Ένας λυρικός και μελωδικός συνθέτης που με τα τραγούδια έχει καταφέρει να ενώσουμε τις ψυχές μας. Έτσι και το συγκεκριμένο τραγούδι συγκίνησε τους μαθητές μας και το αφιερώνουν για τον μήνα Απρίλιο.

(Απρίλιος 2014)

Σ'ακολουθώ
Ο μήνας Μάρτιος είναι αφιερωμένος σε σύγχρονους Έλληνες συνθέτες, οι οποίοι άφησαν το στίγμα τους, τόσο στη μουσική ιστορία του τόπου μας, όσο και στις καρδιές μας.Ένα τραγούδι του Μάνου Λοΐζου διαλεγμένο από τους μαθητές της Γ2 τάξης.

(Μάρτιος 2014)

Της αγάπης αίματα
Ο μήνας Φεβρουάριος είναι αφιερωμένος σε ένα ξεχωριστό καλλιτέχνη, τον Μίκη Θεοδωράκη, του οποίου η ζωή αλλά και το έργο συγκίνησαν ιδιαίτερα τους μαθητές μας. Διέκριναν αμέσως το πάθος, τη ζωντάνια αλλά και την υψηλή αισθητική που έχουν τα έργα του και ενδεικτικά θέλησαν να σας αφιερώσουν ένα υπέροχο τραγούδι από το Άξιον Εστί, το "Της αγάπης αίματα"

(Φεβρουάριος 2014)

The Phantom of the opera
Καλωσορίζουμε τον καινούργιο χρόνο με το "The Phantom of the opera".Ένα διαφορετικό είδος τραγουδιού, το οποίο αγαπήθηκε ιδιαίτερα από τους μαθητές του Γυμνασίου μας και το οποίο ήθελαν να το μοιραστούν μαζί σας.

Καλή χρονιά σε όλους σας με υγεία και ευτυχία!
Οι μαθητές της Γ' Τάξης

(Ιανουάριος 2014)

I am dreaming of a white Christmas
Ο τίτλος του τραγουδιού αυτού ταιριάζει με το πνεύμα των Χριστουγέννων που προσεχώς έρχονται με την ευχή τα φετινά Χριστούγεννα να είναι λευκά (όπως και ο τίτλος του τραγουδιού) και ευτυχισμένα για όλους.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!

(Δεκέμβριος 2013)

November rain: Guns & Roses
Οι μαθητές του Γ2 διάλεξαν αυτό το τραγούδι γιατί τους άρεσε το solo μέρος της κιθάρας, γιατί συνδυάζει και κλασικά όργανα (όπως πιάνο και βιολί) με ροκ μουσικά στοιχεία και γιατί ταιριάζει στη μελαγχολία του μήνα που διανύουμε.

(Νοέμβριος 2013)

U2: It΄s a beautiful day
Για το μήνα Οκτώβριο οι μαθητές του Γ1 επέλεξαν το συγκεκριμένο τραγούδι, διότι τους άρεσαν οι στίχοι, ο ρυθμός, αλλά και η αισιοδοξία που εκφράζει αυτό το τραγούδι και το οποίο ταιριάζει απόλυτα με τη ζωντάνια που έχει η ηλικία τους.
Ας ευχηθούμε για όλες τις μέρες που θα έρθουν να είναι πραγματικά Βeautiful!!

(Οκτώβριος 2013)

Beatles: From me to you
Εγκαινιάζοντας τη νέα στήλη του σχολείου μας η έναρξη θα γίνει με το τραγούδι των BeatlesFrom me to you”.
Ένα συγκρότημα πρωτοποριακό και διαχρονικό την αξία του οποίου ανακαλύπτουν σιγά- σιγά και οι μαθητές μας. Με αγάπη λοιπόν από εμάς σε όλους εσάς και με τις ευχές όλων μας για μια όμορφη και δημιουργική σχολική χρονιά. Καλή ακρόαση και εις το επανιδείν...

(Σεπτέμβριος 2013)