κ. Στέργιος Βάκουλης
Συνέντευξη του Στέργιου Βάκουλη χοροδιδάσκαλο από το Αγιο Πνεύμα Σερρών, στους μαθητές του Γυμνασίου μας. Τον ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

(Απρίλιος 2015)
  κ. Κωνσταντίνος Στεφανούδης
Συνέντευξη του κ. Κωνσταντίνου Στεφανούδη, προέδρου του Πολιτιστικού συλλόγου Τούμπας, στους μαθητές του Γυμνασίου μας. Τον ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

(Μάρτιος 2015)
  Τ' Αντών(η) του λακούδ(ι) - Παπαθεοδώρου Θεόδωρος 84 ετών
«Προφορικές μαρτυρίες των χωριών μας: μια ψηφιακή καταγραφή» Τη φετινή χρονιά η Γ΄ Γυμνασίου υλοποιεί Πολιτιστικό πρόγραμμα Τοπικής Ιστορίας σε συνεργασία με τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη και το "Σεντούκι των eστοριών". Κατά τη επίσκεψή μας στο ΚΑΠΗ του Αγίου Πνεύματος οι μαθητές βιντεοσκόπησαν ιστορίες που τους διηγήθηκαν οι ντόπιοι. Τους ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

Μαθητής το 1945 - Παπαθεοδώρου Θεόδωρος 84 ετών

28 Οκτωβρίου 1940 - Παπανικολάου Γεώργιος