Η σχολική μας μονάδα για το έτος 2013-14 παίρνει μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Unicef "Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών" με θέμα "Λέμε ΟΧΙ στην βία και την εκμετάλλευση, λέμε ΝΑΙ στην αλληλεγγύη και την ανθρωπιά".
Το πρόγραμμα αυτό έχει αναγνωριστεί από την Επιτροπή Δικαιωμάτων του Παιδιού.
Οι μαθητές μας αφού ενημερωθούν επαρκώς για το θέμα θα συμμετάσχουν σε διάφορες σχετικές δραστηριότητες. Το πρόγραμμα ήδη ξεκίνησε και περιμένουμε την κορύφωση της συμμετοχής όλων λίγο πριν τα Χριστούγεννα, όπου θα ενώσουμε τις φωνές μας υπέρ των δικαιωμάτων του παιδιού. Καλούμε όλους να νιώσουν τη δύναμη και τη χαρά της προσφοράς και της ελπίδας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια:
Μπαλαμπανίδου Ευαγγελία (Αγγλικής)