ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Ευρωπαϊκή ημέρα σχολικού αθλητισμού η σημερινή με κοινό σύνθημα για το έτος 2021: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά». Στόχος να ενισχυθεί η φυσική δραστηριότητα και ο αθλητισμός σε όλα τα επίπεδα , προκειμένου οι αυριανοί πολίτες να έχουν έναν τρόπο ζωής περισσότερο φυσικό και υγιεινό .
Και μη νομίζετε πως οι αθλητικές δραστηριότητες στο σχολείο περιορίζονται στα κλασικά αθλήματα (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ) που διεξάγονται στα γήπεδα της αυλής μας ή του χωριού. Έχουμε κι “εναλλακτικούς” μαθητές που αγαπούν την πεζοπορία στη φύση. Γι’ αυτούς οργανώθηκε σήμερα η διαδρομή «Άγιο Πνεύμα – Εμμανουήλ Παππάς» (5,5 χλμ).
Κι έτσι κάναμε τη γυμναστική μας, αλλά χορτάσαμε και την ομορφιά του φθινοπωρινού τοπίου!!

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.