ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

του Γυμνασίου Αγίου Πνεύματος

σας εύχεται

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Στη διάρκεια του καλοκαιριού το Γυμνάσιο θα λειτουργεί κάθε

ΤΡΙΤΗ από τις 8:00 έως τις 14:00

από την Διεύθυνση

Εκδήλωση ενδιαφέροντος

Το ΥΠΠΕΘ προτίθεται να δώσει τη δυνατότητα στους/στις μαθητές/τριες που θα φοιτήσουν στη Γ΄ Γυμνασίου από το σχολικό έτος 2018-2019 να παρακολουθήσουν πρόγραμμα προετοιμασίας για την πιστοποίηση γλωσσομάθειας επιπέδου Β2 (καλή γνώση της γλώσσας-‘’lower’’) στην αγγλική γλώσσα ή πρόγραμμα για την πιστοποίηση της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ. Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται μετά το πέρας του ημερήσιου ωρολογίου προγράμματος, επί 3 διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως. Στο τέλος του σχολικού έτους οι μαθητές/τριες που θα παρακολουθήσουν τα μαθήματα αυτά θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν δωρεάν στις εξετάσεις αγγλικής του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας (επιπέδου Β2) ή στη διαδικασία πιστοποίησης της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ, για την οποία επίκειται η κατάθεση νομοθετικής ρύθμισης στη Βουλή.
Για τον σκοπό αυτό και τον ορθό και έγκαιρο προγραμματισμό των τμημάτων, καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που αποφοιτούν από τη Β΄ Γυμνασίου κατά το τρέχον σχολικό έτος και επιθυμούν τη συμμετοχή των παιδιών τους σε ένα από τα δύο προγράμματα να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους, συμπληρώνοντας τη δήλωση που είναι συνημένη και παραδίδοντάς την στο σχολείο την ημέρα παραλαβής του ελέγχου προόδου.(ή μέχρι τις 12 Ιουνίου 2018)

Αποτελέσματα και επίδοση Β΄Τετραμήνου

Οι έλεγχοι επίδοσης της βαθμολογίας του Β τετραμήνου θα δοθούν στους γονείς των μαθητών/τριων τη Τρίτη 12 Ιουνίου μετά τις 9:30π.μ.

Τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν την Τρίτη 12 Ιουνίου στις 12:00π.μ. Επίσης θα αναρτηθεί και το πρόγραμμα των επαναληπτικών μαθημάτων και εξετάσεων.

Οι βαθμοί ετήσιας επίδοσης (των τετραμήνων και των γραπτών) θα δοθούν στους γονείς την Πέμπτη 14 Ιουνίου.

Παράταση της ηλεκτρονικής εγγραφής των μαθητών/τριών από την Γ Γυμνασίου στην Α Λυκείου

ΘΕΜΑ: Ενημέρωση για παράταση της «Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής – Δήλωσης Προτίμησης» μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2018-2019.
ΣΧΕΤ: Η με αρ. πρωτ. Φ1α/73611/Δ4/9-5-2018 εγκύκλιος του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Σας ενημερώνουμε ότι παρατείνεται η ημερομηνία υποβολής της «Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής – Δήλωσης Προτίμησης», μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2018-2019 στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, μέχρι την Τετάρτη 6 Ιουνίου 2018 και
ώρα 22.00 (10.00 μ.μ.).

Ημερήσια διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής μας στη Θεσσαλονίκη αρχικά επισκεφτήκαμε το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα και απολαύσαμε μια υπέροχη ξενάγηση από το προσωπικό του μουσείου. Στη συνέχεια περιηγηθήκαμε κατά ομάδες επιλεκτικά σε κάποιες από τις αίθουσες του Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης, όπου οι μαθητές είδαν σπουδαία εκθέματα και εντυπωσιάστηκαν με τη διεθνώς πρωτότυπη παρουσίαση αρχαιοτήτων με διαδραστικά συστήματα.