ΔΕΥΤΕΡΑ 27 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Την ημέρα αυτή θυμηθήκαμε στο σχολείο μας ένα από τα πιο αποτρόπαια εγκλήματα του 20ου αιώνα : τη συστηματική δολοφονία στο Ολοκαύτωμα έξι εκατομμυρίων Εβραίων ανδρών, γυναικών και παιδιών και εκατομμύρια άλλων από τους Ναζί και τους συνεργάτες τους.

Δεσμευτήκαμε ότι δε θα ξεχάσουμε ποτέ. Υποσχόμαστε να λέμε τις ιστορίες τους και να τους τιμούμε, υπερασπίζοντας το δικαίωμα όλων να ζουν με αξιοπρέπεια σε έναν δίκαιο και ειρηνικό κόσμο!!

ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΜΑΣ !!

Χρόνια πολλά σε όλους τους διδάσκοντες και τους διδασκομένους !! Οι άγιοι τρεις ιεράρχες να μας έχουν υπό την σκέπη τους και να μας φωτίζουν !! Τους τιμήσαμε σήμερα με εκκλησιασμό , αναφορές στο έργο τους και κοπή βασιλόπιτας ? προσφορά του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων. Ο σύλλογος πρόσφερε δώρα στους τυχερούς της ημέρας και κεράσματα σε όλα τα παιδιά και το προσωπικό του σχολείου . Τους ευχαριστούμε από καρδιάς !!

ΕΠΟΧΙΑΚΗ ΓΡΙΠΗ

Λόγω της εποχιακής γρίπης σας δίνουμε τα παρακάτω αρχεία για ενημέρωσή σας.

ΨΠΗΗ465ΦΥΟ-ΑΒΕ_EGKYKLIOSYGEIAS (1)

ΕΞΕ – 10057 – 2020 – _EΠΟΧΙΚΗ ΓΡΙΠΗ_2020

Μπορείτε να ενημερωθείτε και από το site της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών κάνοντας κλικ εδώ.

Ευαισθητοποίηση των μαθητών και Διδασκόντων του Γυμνασίου Αγίου Πνεύματος

Tα είδη που συγκεντρώσαμε προ Χριστουγέννων με πρωτοβουλία της καθηγήτριάς μας κ. Καυκιά Θέκλας για ” το Χαμόγελο του παιδιού ” έφτασαν στον προορισμό τους. Συνακόλουθα ο πρόεδρος του ιδρύματος απέστειλε θερμές ευχαριστίες και έπαινο για τους μαθητές μας.

Καλή χρονιά και μακάρι όλα τα παιδιά να χαμογελούν !!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ