ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Τα δικαιολογητικά για την εγγραφή των μαθητών/τριών στο Γυμνάσιο είναι τα:

1. ΑΔΥΜ

2. Υπεύθυνη – δήλωση κηδεμόμα

3. Πιστοποιητικό γέννησης (μεταφρασμένο για τους αλλοδαπούς).

Το ΑΔΥΜ θα συμπληρωθεί από τον παιδίατρο και θα το καταθέσετε στο γυμνάσιο τον Σεπτέμβριο.

Την αίτηση για την εγγραφή και το πιστοποιητικό γέννησης την στείλετε με email γυμνάσιο , mail@gym-ag-pnevm.ser.sch.gr ή την επισυνάπτετε στο σχολείο στις 22/6 και 23/6 από τις 9:00 έως τις 12:00

«TOGETHER WE CELEBRATE BETTER – ΜΑΖΙ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ»

Άλλο ένα πρόγραμμα eTwinning ολοκληρώθηκε φέτος με επιτυχία!! Μαθητές της β΄ τάξης του σχολείου μας συνεργάστηκαν με μαθητές από σχολεία της Ιταλίας, της Σλοβακίας, της Τουρκίας, της Πορτογαλίας, καθώς και με ένα σχολείο της νησιωτικής Ελλάδας (από την Κάλυμνο) και μοιράστηκαν πολλές νέες εμπειρίες.

Για να γνωρίσουν οι μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων στοιχεία του πολιτισμού των άλλων χωρών, οι υπεύθυνοι καθηγητές συμφώνησαν να ασχοληθούν με κάποιες συνηθισμένες γιορτές που πραγματοποιούνται είτε επίσημα είτε ανεπίσημα στο μάθημα των Αγγλικών, να παρουσιάσουν πώς γιορτάζονται αυτές στο σχολείο τους και να μάθουν πώς γιορτάζονται στα άλλα σχολεία.

Έτσι, έγιναν ερευνητές, παρουσιαστές, ζωγράφοι, γραφίστες, και ποιητές, έπαιξαν διαδικτυακά παιχνίδια και πραγματοποίησαν τηλεδιασκέψεις, έμαθαν νέες διαδικτυακές εφαρμογές και βελτίωσαν τα αγγλικά τους. Αφού γνωρίστηκαν με τους συνεργάτες τους, ασχολήθηκαν με τα εξής θέματα: Halloween, Παγκόσμιες Ημέρες Επιστήμης και Γλωσσοδέτη, Χριστούγεννα, Ημέρες ενάντια στη Σχολική Βία και Ασφαλούς Διαδικτύου, Ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου, Ημέρα Ποίησης και των Δασών, Πρωταπριλιά και Ημέρα eTwinning. Φυσικά δεν έλειψαν και οι εθνικές μας γιορτές, η 28η Οκτωβρίου, η 25η Μαρτίου, αλλά και η 17η Νοέμβρη.

Συγχαρητήρια λοπόν στα παιδιά μας που δούλεψαν σκληρά, αλλά και στην καθηγήτριά μας των Αγγλικών, που κάθε χρονιά υλοποιεί συναφή ευρωπαϊκά προγράμματα και έχει εξασφαλίσει με τις δράσεις της για το σχολείο μας την ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας. Έκαστος στο είδος του και η κ. Θέκλα Καυκιά στο e Twinning !! 🙂[Οι φωτογραφίες προέρχονται από την παρουσίαση του προγράμματος στους λοιπούς εκπαιδευτικούς και μαθητές του σχολείου μας σε μια προσπάθεια διάχυσης των αποτελεσμάτων]

Μπορεί να είναι εικόνα 13 άτομα, άτομα που στέκονται και κείμενο που λέει "Presenting our project to school 切 0 Hठ PaNன Together, We Celebrate Better Ensemble, nous célèbrons mieux Twinning Twinning"

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ (ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ)

Μπορεί ένα μάθημα από τα «ριγμένα» και «παρεξηγημένα» του αναλυτικού προγράμματος να βγει από την αφάνεια, να ανακτήσει το χαμένο κύρος του και να πραγματώσει το σκοπό του; Μπορεί ένας δάσκαλος να βγάλει τη μουσική από τα βιβλία, να τη ζωντανέψει και να μοιράσει στα παιδιά τη χαρά; Μπορεί να τα καταφέρει ακόμα κι όταν έρχεται στο σχολείο μόνο μια μέρα την εβδομάδα;

ΜΠΟΡΕΙ, αν πρόκειται για τη δική μας δασκάλα της μουσικής!! Νότες, φωνητικά σύνολα, παρτιτούρες, παρουσίαση των οργάνων μιας συμφωνικής ορχήστρας και ο τρόπος που κατασκευάζονται στα εργοστάσια. Εισαγωγή στη μελωδία και στο ρυθμό, ιδιότητες του ήχου και πώς τον αντιλαμβάνεται το αυτί, τα πρώτα μαθήματα ενός μουσικού. Η ζωή και το έργο κλασσικών συνθετών. Μουσική και κινηματογράφος , μουσική και διαφήμιση, μουσική με τη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών. Ευανθία Ρεμπούτσικα, Μάνος Χατζηδάκις , Μαρία Κάλλας. Παραδοσιακά, ρεμπέτικα, jazz, pop, rock.

Τα μουσικά αποτυπώματα των παιδιών μας παντού στους διαδρόμους και στις αίθουσες του σχολείου μας. Kαι οι νεανικές φωνές τους να διαβάζουν την αλφαβήτα της εφηβείας στο [«γονείς» https://www.youtube.com/watch?v=OM62asVJDEc] και στο [«η παράσταση αρχίζει» https://www.youtube.com/watch?v=AM6J8jRvXEE]. Και φυσικά , Μουσική και Χορός! Από την Αφρική , την ήπειρο του ρυθμού αλλά και από τη Λατινική Αμερική tango, bacciata, salsa!!

Αγαπάμε Σοφία Καζάκα !!!

Μπορεί να είναι εικόνα 10 άτομα, άτομα που στέκονται, εξωτερικοί χώροι και δέντρο
Μπορεί να είναι εικόνα 10 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι
Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα, άτομα που στέκονται, δέντρο και εξωτερικοί χώροι
Μπορεί να είναι εικόνα 10 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.
Μπορεί να είναι εικόνα 7 άτομα
Μπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα