ΕΚΘΕΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΡΑΣΕΩΝ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-2021

– Υποστήριξη μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες – τμήμα ένταξης (υπεύθυνες καθηγήτριες: Παχούμη Κωνσταντινιά, Κώστογλου Μαργαρίτα)
– Εξατομικευμένη ψυχολογική υποστήριξη και ομαδικές συνεδρίες από την κοινωνική λειτουργό του σχολείου μας (υπεύθυνη κοινωνική λειτουργός: Παπανδρέου Δέσποινα)
-Πρόγραμμα e-twinning «Humans of Europe» με σκοπό την ενίσχυση της ευρωπαϊκής μας ταυτότητας και των δεσμών μεταξύ των ευρωπαίων μαθητών (υπεύθυνη καθηγήτρια: Καυκιά Θέκλα)
– Επετειακό project για τα 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821 (Φεβρουάριος-Μάρτιος). Εργασίες μαθητών, εικαστικές δημιουργίες (προσωπογραφίες ηρώων, σημαίες του Αγώνα), δημιουργική γραφή και συμμετοχή δύο μαθητικών διηγημάτων σε λογοτεχνικό διαγωνισμό. Μάλιστα για τα διηγήματά τους αυτά οι μαθήτριες Μπουτσιούκη Έλενα (γ΄ τάξη) και Μπουτσιούκη Κωνσταντίνα (α΄τάξη) απέσπασαν τιμητικούς επαίνους από την ένωση λογοτεχνών Βορείου Ελλάδας. (υπεύθυνη καθηγήτρια: Μπακάλη Ουρανία)
-Συμμετοχή μαθητών β ΄και γ΄ τάξης στον διαγωνισμό που προκήρυξε ο οργανισμός «Never Such Innocence» με θέμα τις συγκρούσεις και τον αντίκτυπό τους στις κοινωνίες. Στο πλαίσιο αυτού συγγραφή ποιημάτων στα αγγλικά με θέματα αφιερωμένα στην επέτειο των 200 χρόνων από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 (υπεύθυνη καθηγήτρια: Καυκιά Θέκλα)
– Συμμετοχή μαθητών μας στους μαθητικούς αγώνες γλώσσας των γυμνασίων της Κεντρικής Μακεδονίας (υπεύθυνες καθηγήτριες: Λιούσα Αποστολίνα , Κώστογλου Μαργαρίτα)
-Γιορτή για την 28η Οκτωβρίου (υπεύθυνη καθηγήτρια: Λιούσα Αποστολίνα)
-Γιορτή για την 17η Νοεμβρίου (υπεύθυνος καθηγητής: Αγγελίδης Χρήστος)
-Εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα μνήμης των θυμάτων του Ολοκαυτώματος (υπεύθυνη καθηγήτρια: Παχούμη Κωνσταντινιά)
-Εκδήλωση για τους τρεις Ιεράρχες (υπεύθυνη καθηγήτρια: Κυριακοπούλου Ελένη)
-Γιορτή για την 25η Μαρτίου (υπεύθυνη καθηγήτρια: Μπακάλη Ουρανία)
-Εκδήλωση για το Πάσχα (υπεύθυνη καθηγήτρια:Κυριακοπούλου Ελένη)
– Ξενάγηση στο Άγιο Πνεύμα για τους μαθητές της γ΄ τάξης, μύησή τους στα μυστικά της παραδοσιακής αρχιτεκτονικής και στη λαογραφία της περιοχής (υπεύθυνη καθηγήτρια: Σταμπουλάκη Μαρία)
– Διαδικτυακή ξενάγηση στην Ωνάσειο Βιβλιοθήκη για τους μαθητές της β΄ τάξης στο πλαίσιο του μαθήματος της ιστορίας (υπεύθυνη καθηγήτρια: Μπακάλη Ουρανία)
-Ενημέρωση για τις φυσικές καταστροφές και ασκήσεις για την προστασία από τους σεισμούς (υπεύθυνος καθηγητής: Καρανατσίδης Ευάγγελος)
– Δανεισμός βιβλίων από τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας και
-Τέσσερις περίπατοι τηρουμένων των υγειονομικών διατάξεων και στο πλαίσιο αυτών καθαρισμός της αυλής και των περιαύλειων χώρων.
Με όλα αυτά ακόμη μια δύσκολη χρονιά έφτασε στο τέλος της. Μέσα στη δίνη της πανδημίας εκπαιδευτικοί και μαθητές νικήσαμε το φόβο, πειθαρχήσαμε στους κανόνες, μείναμε ασφαλείς. Μπροστά στην πρόκληση της τηλεκπαίδευσης προσαρμοστήκαμε στα νέα δεδομένα, ανταποκριθήκαμε στις ανάγκες της σύγχρονης και ασύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλίας , στηρίξαμε ο ένας τον άλλο και μείναμε ενωμένοι.
Ευχαριστούμε θερμά τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας για την υποστήριξή του, καθώς και όλους τους γονείς των μαθητών μας για τη συνεργασία !

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΓΕΛ ΚΑΙ ΕΠΑΛ

«Από τις 18 Ιουνίου 2021 και ώρα 10:00 έως και τις 2 Ιουλίου 2021 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2021-2022.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.»

Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

Γενική Δ/νση Σπουδών Α/θμιας & B/θμιας Εκπαίδευσης

Φ13α_72370_Εγκύκλιος Ηλεκτρονικών Εγγραφών ΓΕΛ ΕΠΑΛ ΠΕΠΑΛ 2021 22

ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ… HAPPY END!

Άλλη μια χρονιά για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του γυμνασίου μας έφτασε στο τέλος της. Μπορεί να πέρασε μέσα από τα σκοτάδια της πανδημίας και τις συμπληγάδες της τηλεκπαίδευσης , μα τελειώνει στο φως!! Τελειώνει με χαμόγελα , με κουβέντες ζεστές, με αποχαιρετισμούς, με νέες ελπίδες. Τελειώνει με τους μικρούς μας μαθητές να παρουσιάζουν τις εργασίες τους στο μάθημα της τεχνολογίας. Τελειώνει με τη μετάθεση δύο αγαπημένων συναδέλφων , του κ. Αγγελίδη και της κ. Κώστογλου που θα τοποθετηθούν σε λίγες μέρες στα νέα τους σχολεία. Τελειώνει με ένα αποχαιρετιστήριο τραπέζι για τους αποφοίτους μας που ετοιμάζονται να ανοίξουν τα φτερά τους για το λύκειο. Όλοι σας θα μας λείψετε!! Να είμαστε καλά και θα ανταμώνουμε!!

Humans of Europe

Μια ακόμη σχολική χρονιά φτάνει στο τέλος της. Η εργασία των μαθητών της Γ τάξης με την καθοδήγηση της υπεύθυνης καθηγήτριας των αγγλικών κα Καυκιά ολοκλήρωσαν στο πλαίσιο του eTwinning το project “Humans- our school”.

Humans-our school