A EUROPEAN SCHOOL FOR ALL CHILDREN

Ο κόσμος αλλάζει. Οι κοινωνίες μας αλλάζουν. Γίνονται ανοιχτές, αναδιοργανώνονται και καλούνται να υποστηρίξουν , να αγκαλιάσουν και να ενώσουν ανθρώπους που τους χωρίζουν μεγάλες ή μικρές διαφορές. Και το σχολείο εκεί. Πάντα εκεί. Να καθρεφτίζει την κοινωνία, να αφουγκράζεται τις αλλαγές, να αναπροσαρμόζεται στις νέες ανάγκες . Να προσπαθεί να εξαλείψει τις διακρίσεις ανάμεσα σε εφήβους που προέρχονται από διαφορετικές φυλές και εθνότητες, που έχουν διαφορετικό οικονομικό και πολιτισμικό υπόβαθρο , που διαφέρουν στη θρησκευτική πίστη και στον σεξουαλικό προσανατολισμό, που αντιμετωπίζουν ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, που ζουν με το βάρος μια αναπηρίας ή με προβλήματα ψυχικής υγείας . Να προσπαθεί να υποστηρίξει το κάθε παιδί ξεχωριστά, αλλά και να ενσωματώσει όλα τα παιδιά, να τους εξασφαλίσει ίσες ευκαιρίες. Η διαχείριση της διαφορετικότητας βέβαια δεν είναι εύκολη υπόθεση. Η ανεκτικότητα και ο σεβασμός απέναντι στον άλλο δεν είναι ακόμη δεδομένα, παραμένουν ζητούμενα στον 21ο αι.. Κι η ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗ (INCLUSION) αποτελεί έναν τρόπο σκέψης, εκπαίδευσης και κοσμοαντίληψης που ο σύγχρονος δάσκαλος οφείλει να πραγματώνει καθημερινά στην τάξη του, γιατί η έννοια αυτή υπερβαίνει την πράξη της διδασκαλίας.Εμείς λοιπόν, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας αντιλαμβανόμενοι τη σπουδαιότητα της συμπερίληψης στην εκπαιδευτική διαδικασία ταξιδέψαμε στη Φινλανδία (3-10 Ιουλίου) στο πλαίσιο των προγραμμάτων Erasmus+ και παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα «a European School for All Children». Μαζί με εκπαιδευτικούς από την Ιταλία και τη Βουλγαρία καθίσαμε ξανά στα θρανία, επιμορφωθήκαμε και ανταλλάξαμε εμπειρίες. Μελετήσαμε το φινλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα που πρωτοπορεί σε τέτοια θέματα, εξοικειωθήκαμε με συνεργατικές τεχνικές και μοντέλα βιωματικής μάθησης. Δοκιμάσαμε στην πράξη καινοτόμες στρατηγικές διδασκαλίας και ψηφιακά εργαλεία με σκοπό να προάγουμε τη συμπερίληψη στις δικές μας τάξεις. Ενισχύσαμε τα επαγγελματικά μας προσόντα και αποκτήσαμε νέα όπλα στον αγώνα μας να υποστηρίξουμε το κάθε παιδί ξεχωριστά με έμφαση στις ατομικές του ανάγκες, αλλά και να εξασφαλίσουμε ισότιμη πρόσβαση για όλα τα παιδιά στο αγαθό της παιδείας . Γιατί ο καθένας από εμάς είναι διαφορετικός, μα κι όλοι είμαστε ίσοι .Κι αν ο χρυσός κανόνας μέχρι πρότινος ήταν «Συμπεριφέρσου στους άλλους όπως θα ήθελες εκείνοι να συμπεριφέρονται σε σένα», οι Φινλανδοί εισηγούνται και εφαρμόζουν στην εκπαιδευτική και κοινωνική πράξη έναν νέο πλατινένιο κανόνα : «Συμπεριφέρσου στους άλλους όπως θα ήθελαν εκείνοι να τους συμπεριφέρεσαι». Ας τους εμπιστευτούμε!!

Μπορεί να είναι καρτούν κείμενο που λέει "Erasmus+ Enriching lives, opening minds. iApyma ΚΡΑΤΙΚΩ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ IKY A European school for all children Helsinki 2022 Treat others as they want to be treated! ، പവുക ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ"
Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ H διαφορετικότητα Ενσυναίσθηση μας κάνει πιο Σεβασμός πλούσιους Αποδοχή o καθένας μας είναι διαφορετικός, αλλά όλοι είμαστε ίσοι Εσύ με συμπληρώνεις ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ IKY Erasmus+"

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ 2022-2023

Θα λειτουργήσει και φέτος το πρόγραμμα της ενισχυτικής.

Δείτε το ΦΕΚ και αν ενδιαφέρεστε για τους μαθητές μας μπορείτε να κατεβάσετε την αίτηση, να την συμπληρώσετε και να την φέρουν οι μαθητές μέχρι την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022.

“ΥΙΟΥΣ ΦΩΤΟΣ ΑΝΑΔΕΙΞΟΝ ΗΜΑΣ ΕΝ ΠΑΝΤΙ ΕΡΓΩ ΑΓΑΘΩ ΚΑΡΠΟΦΟΡΟΥΝΤΑΣ”

Τελέστηκε στον αύλειο χώρο του σχολείου μας ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της φετινής σχολικής χρονιάς. «Με λογισμό και μ όνειρο» λοιπόν ξεκινάμε σήμερα να αλλάξουμε τους εαυτούς μας και τον κόσμο μας. Καλή αρχή με υγεία για όλους μας , διδάσκοντες και διδασκομένους!!

Μπορεί να είναι εικόνα 11 άτομα, άτομα που στέκονται, δέντρο και εξωτερικοί χώροι

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 στις 08:30. Τα λεωφορεία θα περάσουν από τα χωριά την ώρα που περνούν καθημερινά, όταν τα σχολεία λειτουργούν. Οι μαθητές το πρωί θα προσέλθουν χωρίς διαγνωστικό έλεγχο και με τις μάσκες προαιρετικές, όπως προβλέπουν οι οδηγίες για τη φετινή έναρξη λειτουργίας των σχολικών μονάδων. Μετά τον αγιασμό θα παραλάβουν τα βιβλία τους, γι αυτό παρακαλούνται να έχουν μαζί τους τη σχολική τους τσάντα.

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Για να δείτε τι ισχύει για την έναρξη της σχολικής χρονιάς διαβάστε το άρθρο