ΕΝΑ MΑΘHMA ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ !

Σήμερα είχαμε την τύχη να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας δυο αξιωματικούς του πυροσβεστικού σώματος από το κλιμάκιο της Ν. Ζίχνης. Μας ενημέρωσαν για όλα τα περιστατικά στα οποία επεμβαίνει η υπηρεσία , μας έδωσαν οδηγίες σε περίπτωση πυρκαγιάς στο σπίτι ή στο σχολείο, μας έδειξαν πώς λειτουργούν οι πυροσβεστήρες και απάντησαν σε όλες τις απορίες μας . Το πιο σημαντικό μάθημα τελικά για μικρούς και μεγάλους είναι η ΑΣΦΑΛΕΙΑ και η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ μας από κάθε πιθανό κίνδυνο !!

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ «ΜΟΣΚΩΒ ? ΣΕΛΗΜ»

Μια παρέα φίλων στις διακοπές, αφήνει τα κινητά τηλέφωνα και ανακαλύπτει το διήγημα «Ο Μοσκώβ-Σελήμ». Τυχαία ή όχι, παρασύρεται από την ανάγνωση και αποφασίζει να το ζωντανέψει με ό,τι μέσο διαθέτει.

Και το ζωντανεύει ! Έτσι , το αριστούργημα αυτό της νεοελληνικής λογοτεχνίας, που αποτελεί έναν ύμνο στη φιλία των ανθρώπων και των λαών, μπόρεσε να μιλήσει σήμερα και στις ψυχές των δικών μας παιδιών !