Τρεις Ιεράρχες

«Τούς τρεῖς μεγίστους φωστῆρας τῆς Τρισηλίου θεότητος», τους προστάτες των Γραμμάτων τιμά στις 30 Ιανουαρίου η εκκλησία μας. Αυτούς τιμούμε κι εμείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές, σήμερα με τον εκκλησιασμό μας στον ιερό ναό της Αγίας Παρασκευής του χωριού μας. Να έχουμε όλοι την προστασία και τη φώτισή τους!
Επ’ αφορμή της εορτής τους, την Παρασκευή η θεολόγος μας, η κ. Κυριακοπούλου Ελένη ετοίμασε ένα αφιέρωμα στη μνήμη τους, ενώ ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας μοίρασε στους μαθητές και στους καθηγητές ατομικά βασιλοπιτάκια, καθώς και δώρα στους τυχερούς της ημέρας. Σας ευχαριστούμε πολύ όλους!! Και του χρόνου με υγεία!!
Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα και άτομα που στέκονται

27Η ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ-ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΤΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ

Με την προβολή της κινηματογραφικής ταινίας «Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα», βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του John Boyne αποτίσαμε σήμερα φόρο τιμής στα θύματα του ναζισμού και ιδιαίτερα στο 1,5 εκατομμύριo μικρά παιδιά που δολοφονήθηκαν με φρικτό τρόπο.
«Τα παιδιά βίωσαν το Ολοκαύτωμα με έναν δικό τους βαθιά τραυματικό τρόπο. Η αγωνία της επιβίωσης, ο ξεριζωμός, η εξόντωση μελών της οικογένειάς τους, η πείνα και οι κακουχίες, η βιαιότητα, ο θάνατος και ο παραλογισμός του πολέμου έγιναν καθημερινότητα για μια ολόκληρη γενιά παιδιών, που έχασε απότομα την αθωότητά της».
Κι εμείς σήμερα – 80 χρόνια μετά – αν θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι , έχουμε χρέος να διαφυλάξουμε τη συλλογική ιστορική μνήμη. Έχουμε χρέος να πολεμάμε ενάντια σε κάθε μορφή ολοκληρωτισμού και βαρβαρότητας. Έχουμε χρέος «να διασφαλίσουμε ότι κανένα άλλο παιδί, στο παρόν και στο μέλλον, δε θα βρεθεί σε παρόμοια θέση».
Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο, παιδί, εξωτερικοί χώροι και κείμενο που λέει "THE BOYTN IN STRIPED PAJAMAS Lines may divide us, but hope will unite uni us. "One of the best films of the year." NBC REEL TALK"

«ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ, ΣΠΙΤΑΚΙ ΜΟΥ!»

2ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων για τη γ΄ τάξη του γυμνασίου μας και το σενάριο εν ολίγοις έχει ως εξής: Μελετώντας την κατασκευή των σπιτιών της αρχαιότητας και την παραδοσιακή αρχιτεκτονική των σπιτιών του Αγίου Πνεύματος οι μαθητές εντρυφούν στις αρχές της σύγχρονης βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής, μιας και ο άνθρωπος του 21ου αιώνα πρέπει να ζει σε αρμονία με το περιβάλλον και να εξοικονομεί πόρους!
Για τους σκοπούς του εργαστηρίου αυτού προσκαλέσαμε σήμερα στο σχολείο μας την αρχιτέκτονα κ. Μαίρη Σταμπουλάκη. Αρχικά, με ένα θεωρητικό μάθημα μέσα στην τάξη, μας μύησε στις αρχές της βιοκλιματικής σχεδίασης και μας εξήγησε πώς «να στείλουμε τον λογαριασμό του πετρελαίου στον ήλιο». Κατόπιν, περπατήσαμε στα σοκάκια του χωριού μας για να παρατηρήσουμε στην πράξη τον προσανατολισμό των παραδοσιακών αλλά και των σύγχρονων κατοικιών, τις διάφορες τεχνικές κατασκευής τους, τα αντισεισμικά μυστικά τους, την αισθητική τους. Θαυμάσαμε την επινοητικότητα του ανθρώπου στη διαχρονία , καθώς και την ικανότητά του να προσαρμόζεται στο φυσικό περιβάλλον, ενώ εντοπίσαμε και κατασκευαστικά λάθη σε πολλά σπίτια ως μικροί μαθητευόμενοι αρχιτέκτονες.
Ήταν ένα μάθημα τόσο διαφορετικό από τα συνηθισμένα!! Ευχαριστούμε πάρα πολύ την κ. Σταμπουλάκη που μοιράστηκε το χρόνο και τις γνώσεις της μαζί μας!!
Μπορεί να είναι εικόνα 9 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι
Μπορεί να είναι εικόνα 8 άτομα και εξωτερικοί χώροι
Μπορεί να είναι εικόνα 9 άτομα, εξωτερικοί χώροι και μνημείο
Μπορεί να είναι εικόνα 10 άτομα και εξωτερικοί χώροι