«ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ, ΣΠΙΤΑΚΙ ΜΟΥ!»

2ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων για τη γ΄ τάξη του γυμνασίου μας και το σενάριο εν ολίγοις έχει ως εξής: Μελετώντας την κατασκευή των σπιτιών της αρχαιότητας και την παραδοσιακή αρχιτεκτονική των σπιτιών του Αγίου Πνεύματος οι μαθητές εντρυφούν στις αρχές της σύγχρονης βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής, μιας και ο άνθρωπος του 21ου αιώνα πρέπει να ζει σε αρμονία με το περιβάλλον και να εξοικονομεί πόρους!
Για τους σκοπούς του εργαστηρίου αυτού προσκαλέσαμε σήμερα στο σχολείο μας την αρχιτέκτονα κ. Μαίρη Σταμπουλάκη. Αρχικά, με ένα θεωρητικό μάθημα μέσα στην τάξη, μας μύησε στις αρχές της βιοκλιματικής σχεδίασης και μας εξήγησε πώς «να στείλουμε τον λογαριασμό του πετρελαίου στον ήλιο». Κατόπιν, περπατήσαμε στα σοκάκια του χωριού μας για να παρατηρήσουμε στην πράξη τον προσανατολισμό των παραδοσιακών αλλά και των σύγχρονων κατοικιών, τις διάφορες τεχνικές κατασκευής τους, τα αντισεισμικά μυστικά τους, την αισθητική τους. Θαυμάσαμε την επινοητικότητα του ανθρώπου στη διαχρονία , καθώς και την ικανότητά του να προσαρμόζεται στο φυσικό περιβάλλον, ενώ εντοπίσαμε και κατασκευαστικά λάθη σε πολλά σπίτια ως μικροί μαθητευόμενοι αρχιτέκτονες.
Ήταν ένα μάθημα τόσο διαφορετικό από τα συνηθισμένα!! Ευχαριστούμε πάρα πολύ την κ. Σταμπουλάκη που μοιράστηκε το χρόνο και τις γνώσεις της μαζί μας!!
Μπορεί να είναι εικόνα 9 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι
Μπορεί να είναι εικόνα 8 άτομα και εξωτερικοί χώροι
Μπορεί να είναι εικόνα 9 άτομα, εξωτερικοί χώροι και μνημείο
Μπορεί να είναι εικόνα 10 άτομα και εξωτερικοί χώροι