Ευρωπαϊκή μέρα Σχολικού Αθλητισμού

Ευρωπαϊκή μέρα σχολικού Αθλητισμού σήμερα με σύνθημα «Αγαπώ την άθληση ? Αγαπώ την υγεία μου». Στόχος να ενισχυθεί η φυσική δραστηριότητα και ο αθλητισμός σε όλα τα επίπεδα , προκειμένου οι αυριανοί πολίτες να έχουν έναν τρόπο ζωής περισσότερο φυσικό και υγιεινό .
Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές μας αρχικά παρακολούθησαν βίντεο με θέμα τους ολυμπιακούς αγώνες στην αρχαιότητα , μυήθηκαν στα ολυμπιακά αγωνίσματα και γνώρισαν μερικούς από τους πιο γνωστούς ολυμπιονίκες ? υπεραθλητές του αρχαίου κόσμου. Θαύμασαν τις αγωνιστικές τους επιδόσεις , το ήθος τους, την αγάπη τους για τον αθλητισμό.
Στη συνέχεια οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και πέρασαν στην αθλητική δράση , δηλαδή παίξανε βόλεϊ στην αυλή του σχολείου και ποδόσφαιρο στο γήπεδο του χωριού . Όσοι δεν το είχανε με τα αθλήματα συμμετείχαν στην ομάδα πεζοπορίας. Περπάτησαν 5,5 χλμ από το Άγιο Πνεύμα ως τον Εμμανουήλ Παπά και πίσω. Στη διαδρομή ο ήλιος, ο καθαρός αέρας , η έντονη βάδιση και οι αντιοξειδωτικοί καρποί που μαζέψανε (βατόμουρα , ρόδια, καρύδια) ενίσχυσαν το ανοσοποιητικό σύστημα και το χαμόγελό τους .
Στο σχολείο μας Αγαπάμε την άθληση ? Αγαπάμε την υγεία μας !!!!

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της φετινής σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 8:30 π.μ. Παρακαλούνται οι μαθητές να προσέλθουν με τις σχολικές τους τσάντες , προκειμένου να πάρουν τα βιβλία τους.