ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Ευρωπαϊκή ημέρα σχολικού αθλητισμού η σημερινή με κοινό σύνθημα για το έτος 2021: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά». Στόχος να ενισχυθεί η φυσική δραστηριότητα και ο αθλητισμός σε όλα τα επίπεδα , προκειμένου οι αυριανοί πολίτες να έχουν έναν τρόπο ζωής περισσότερο φυσικό και υγιεινό .
Και μη νομίζετε πως οι αθλητικές δραστηριότητες στο σχολείο περιορίζονται στα κλασικά αθλήματα (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ) που διεξάγονται στα γήπεδα της αυλής μας ή του χωριού. Έχουμε κι “εναλλακτικούς” μαθητές που αγαπούν την πεζοπορία στη φύση. Γι’ αυτούς οργανώθηκε σήμερα η διαδρομή «Άγιο Πνεύμα – Εμμανουήλ Παππάς» (5,5 χλμ).
Κι έτσι κάναμε τη γυμναστική μας, αλλά χορτάσαμε και την ομορφιά του φθινοπωρινού τοπίου!!

Εκπαίδευση εξ αποστάσεως

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει η  δυνατότητα ένταξης στην  εξ αποστάσεως εκπαίδευση είτε  επειδή  οι μαθητές/τριες πάσχουν από σοβαρά υποκείμενα νοσήματα είτε επειδή συνοικούν με άτομο/α που πάσχουν από υποκείμενο νόσημα που οδηγεί σε σοβαρή ανοσοκαταστολή. Όλες οι παραπάνω περιπτώσεις αναφέρονται λεπτομερώς στο συνημμένο ΦΕΚ και οι μαθητές/τριες θα πρέπει  αυστηρά να υπάγονται σε μία από αυτές και όχι να επικαλούνται άλλα προβλήματα υγείας. Το ίδιο ισχύει και για τους συνοικούντες. Εφόσον ανήκουν σε κάποια κατηγορία από τις αναφερόμενες στο ΦΕΚ, οι γονείς/κηδεμόνες  θα προσκομίσουν στη  Διεύθυνση του σχολείου τις αντίστοιχες γνωματεύσεις  του θεράποντος ιατρού, ο οποίος θα δηλώνει και την ανάγκη ένταξής τους στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, θα υποβάλλουν σχετική αίτηση  με όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, θα πρωτοκολλούνται με Εμπιστευτικό Πρωτόκολλο και θα αποστέλλονται σε σφραγισμένο φάκελο στη ΔΔΕ Σερρών (με αποδεικτικό επίδοσης) στο Γραφείο των Εκπαιδευτικών Θεμάτων.

Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι καλό θα ήταν μέχρι την επόμενη εβδομάδα να έχουν υποβληθεί οι αιτήσεις από τους γονείς/κηδεμόνες ,  για να υπάρξει ο αντίστοιχος προγραμματισμός.

Τέλος, επισημαίνεται ότι θα ικανοποιηθούν αυστηρά και μόνον οι αιτήσεις που αφορούν σε νοσήματα που περιγράφονται στο ΦΕΚ.

ΦΕΚ Β 4188_ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ (2)

Ενημέρωση για τα self test

Σας ενημερώνουμε ότι τα αυτοδιαγνωστικά test θα πραγματοποιούνται κάθε Δευτέρα και Πέμπτη και θα επιδεικνύονται στο σχολείο την Τρίτη και Παρασκευή. Το έντυπο πρέπει οπωσδήποτε να έχει υπογραφή και τον κωδικό έκδοσής του. Ευχαριστούμε.