ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ!!

Με ξεναγό την τεχνολόγο μας- αρχιτέκτονα κ. Μαίρη Σταμπουλάκη σήμερα το πρωί η γ΄ τάξη του γυμνασίου μας περιηγήθηκε στα σοκάκια του Αγίου Πνεύματος και μυήθηκε στα μυστικά της παραδοσιακής αρχιτεκτονικής.
Συζητήσαμε για τη θέση του χωριού μας, την ύδρευσή του, τον προσανατολισμό του, τη ρυμοτομία του, τον χαρακτηριστικό τύπο του μακεδονίτικου σπιτιού. Γνωρίσαμε τα υλικά και τις τεχνικές κατασκευής που εξασφάλιζαν μόνωση στη διάρκεια του χειμώνα και του καλοκαιριού ή προσέδιδαν ελαστικότητα και ελαφρότητα στη δόμηση προκειμένου να μην κινδυνεύουν τα κάθε είδους κτίσματα με κατάρρευση.
Σαχνισί, τσατμάς και μπαγδατί, ξυλοδεσιές, αντηρίδες, κεπέγκια, κουί, χαγιάτι, κιορ σοκάκ είναι μόνο μερικές από τις λέξεις που ακούσαμε σήμερα για πρώτη φορά. Μας ταξίδεψαν στο παρελθόν και μας έκαναν να δούμε το χωριό μας με άλλο μάτι.
Τύχη αγαθή βέβαια κι η συνάντησή μας με τον κ. Σωτήρη Μπιρμπίλη, κάτοικο Αγίου Πνεύματος. Μας άνοιξε το σπίτι του (του 19ου αι) , μας έδειξε διάφορα χρηστικά αντικείμενα του παλιού καιρού που είχε φυλαγμένα και μοιράστηκε μαζί μας τις ιστορίες του. Τον ευχαριστούμε πολύ!!!

Σπίτια με το χαρακτηριστικό σαχνισί του επάνω ορόφου. Διακρίνονται και οι μεταλλικές αντηρίδες που το υποστυλώνουν.

το κουί , δηλαδή το υπόγειο όπου φύλαγαν τα σαντάλια του καπνού. Έκλεινε με την καταπακτή , την γκλαβανή!

παλιός νιπτήρας και γκιούμι (μεταλλικό δοχείο για νερό ή γάλα)

πινακωτή (εκεί φούσκωναν τα ψωμιά)

σκάφη για πλύσιμο ρούχων

(ν)ταμπλάδες για το γύρισμα της πίτας

μουσάντρα ή μισάντρα (ντουλάπα για τη φύλαξη κλινοσκεπασμάτων)

Ο κ. Μπιρμπίλης (δεξιά) με τον κ. Βάκουλη (αριστερά), κάτοικοι του Αγ. Πνεύματος.

Έφηβοι και πανδημία covid-19

Έντυπο για εφήβους στην περίοδο της πανδημίας COVID-19 με τίτλο «Επιλέγω τις διαδρομές μου γιατί… Υπάρχει λόγος», που εκπόνησε επιστημονική ομάδα του Εργαστηρίου Σχολικής Ψυχολογίας του Τμήματος Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ υπό τη κατεύθυνση της Καθηγήτριας Σχολικής Ψυχολογίας
κας Χρυσής Χατζηχρήστου, μαζί με συνοδευτικό κείμενο

ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΡΑΜΜΑΤΑ!!

Ημέρα περιπάτου η σημερινή και ευκαιρία για άλλου είδους μαθήματα. Στο σχολείο μας καλλιεργούμε την ευθύνη και μαθαίνουμε να αγαπάμε τη φύση. Φροντίζουμε το χώρο μας, καθαρίζουμε την αυλή και το μικρό άλσος γύρω της από τα σκουπίδια, σεβόμαστε όλα τα πλάσματα , ακόμα και τα πιο επικίνδυνα, γιατί κι αυτά αποτελούν μέρος του κόσμου μας και της ζωής. Συνεργαζόμαστε , νοιαζόμαστε , διορθώνουμε τα στραβά και τα άσχημα που πέφτουν στην αντίληψή μας. Κι όλα αυτά πάντοτε με ασφάλεια!!
«Ν’ αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.» Νίκος Καζαντζάκης
Καλό σας μεσημέρι!!

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΑ!!ΟΥΤΕ Ο COVID!!!

Σε εξέλιξη βρίσκονται οι μαθητικοί αγώνες γλώσσας των γυμνασίων της Κεντρικής Μακεδονίας. Η ομάδα του σχολείου μας ολοκλήρωσε χθες την προετοιμασία της υπό την καθοδήγηση των φιλολόγων μας, της κ. Λιούσα Αποστολίνας και της κ. Κώστογλου Μαργαρίτας. Αυτή τη στιγμή οι μαθητές μας έχουν πάρει τη θέση τους στο εργαστήρι της πληροφορικής και περιμένουν τα θέματα. Καλή τους Επιτυχία !!!

από τη χθεσινή προετοιμασία της ομάδας μας !

Οι μαθητές μας σε θέση μάχης !!