«ΒΡΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ΣΟΥΛΙ….»

Κι όμως σήμερα το πρωί ήταν ΕΔΩ!! Ζωντάνεψε στη σχολική μας γιορτή μαζί με τους ανυπότακτους κατοίκους του.

Πώς τους περιέγραφαν οι περιηγητές και οι Φιλέλληνες της εποχής; Τι ήταν οι σουλιώτικες φάρες και το θρυλικό Τετραχώρι; Γιατί οι Τούρκοι ονόμαζαν τους Σουλιώτες «νυχτερινά δαιμόνια» και πώς κατάφερε ο Αλή Πασάς των Ιωαννίνων να τους ξεριζώσει από τα βράχια τους; Ζώνονταν οι γυναίκες τους τα άρματα και κουβαλούσαν τους τραυματισμένους στην πλάτη τους; Τραγούδησαν πράγματι στο Ζάλογγο το «έχε γεια καημένε κόσμε»; Ποιος ήταν ο Πήλιος Γούσης και τι απόφαση πήρε στο Κούγκι ο καλόγερος Σαμουήλ ; Γιατί «στέκει ο Σουλιώτης ο καλός παράμερα και κλαίει»; Τι απάντηση δίνει σήμερα ο 8ος απόγονος των Τζαβελλαίων (που αναστήλωσε το σπίτι της οικογένειας στο Σούλι) στον Αλή Πασά που είχε τότε απαιτήσει να μην ξανακαπνίσει ποτέ εκεί καπεταναίικο τζάκι ;Τι μπορεί να επισκεφτεί κανείς σήμερα στο Σούλι και τι σχέση έχει το Σούλι με το διπλανό χωριό μας, το Νέο Σούλι;

Σε όλα αυτά τα ερωτήματα και σε πολλά ακόμη απαντήσαμε σήμερα. Ανεβάσαμε τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του γυμνασίου μας στους «ΒΡΑΧΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ» και τιμήσαμε για ακόμη μία χρονιά τους μακρινούς προγόνους μας που αγωνίστηκαν για να έχουμε εμείς τη δική μας πατρίδα. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΗΝΕΣ!!

Στη γιορτή συμμετείχαν οι μαθητές :Κατιάκος Νίκος, Λιαλιάκα Ελένη, Τσιμπίσης Πέτρος, Μπουτσιούκη Κωνσταντίνα, Καραουλάνης Χρήστος, Τσιρίκα Ηλιάνα, Ρόκο Βανέσα, Αξιαρλή Μυρτώ, Σερμάδι Κλεμέντ, Τσιμπίσης Θωμάς, Τοπάλογλου Φίλιππος, Βασιλάκος Παντελής.

Τις σουλιώτικες φάρες εκπροσώπησαν οι μαθητές: Νάος Περικλής, Παπαδόπουλος Χρυσοβαλάντης, Κυιμάς Αλέξανδρος, Παπούλιας Θεοφάνης.

Χόρεψαν οι μαθήτριες της γ΄ τάξης: Δρουμαλιά Αποστολία, Κουμλή Θωμαή , Αναγνώστου Μάγδα, Κίτσιου Διαμαντούλα, Βαμβακά Αναστασία, Λαζαρίδου Αθανασία

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μπακάλη Ουρανία

Μπορεί να είναι εικόνα 13 άτομα και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα
Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος
Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος
Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα, άτομα που στέκονται και κείμενο που λέει "ΚΟΥΤΣΟΝΙΚΑΣ ΚΑΣ ΟΥΤΣΟΝΙ ΔΡΑΚΟΣ 2022/3/24 10:03"
Μπορεί να είναι εικόνα 4 άτομα και εσωτερικός χώρος
Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικόνα 8 άτομα, παιδί, άτομα που κάθονται, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος
Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος
Μπορεί να είναι εικόνα 16 άτομα, άτομα που στέκονται, άτομα που κάθονται και εσωτερικός χώρος

ΕΕΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ……… ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΑΑ!!!

Όταν το μάθημα της νεοελληνικής γλώσσας αποκτά δημιουργικό και καινοτόμο προσανατολισμό , όταν η πανδημία παίρνει τη μορφή καταιγίδας και γίνεται σχολική εφημερίδα, όταν το γυμνάσιό μας συμμετέχει στον διαγωνισμό που διοργανώνει ο οργανισμός https://horizontes4all.org, τότε όλα έχουν την υπογραφή των μαθητών μας της Γ΄ τάξης που εργάστηκαν μεθοδικά υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου μας , της κ. Λιούσα Αποστολίνας!!Η ηλεκτρονική μας εφημερίδα έχει τίτλο «Η καταιγίδα … μιας πανδημίας!» https://schoolpress.sch.gr/gymagiopnevma/. Οι μαθητές μας δούλεψαν ομαδοσυνεργατικά εξετάζοντας το θέμα της πανδημίας διαθεματικά και διεπιστημονικά. Αναζήτησαν και διάβασαν ποικίλα κείμενα, παρήγαγαν τα δικά τους άρθρα για την πανδημία και τις συνέπειές της, πήραν συνεντεύξεις, έκαναν έρευνα, εξέτασαν την επίδραση της πανδημίας στην τέχνη, δημιούργησαν παιχνίδια, εξέφρασαν τις σκέψεις και τους προβληματισμούς τους μέσα από ζωγραφιές, γελοιογραφίες, ποιήματα και διηγήματα. Πατήστε πάνω στους συνδέσμους για να «ξεφυλλίσετε» την εφημερίδα μας και για να διαβάσετε περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό! Εμείς ευχόμαστε στα παιδιά και στην καθηγήτριά τους ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!

Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα και άτομα που στέκονται

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Μπορεί η 6η Μαρτίου να είναι η ημέρα που έχει καθιερώσει το υπουργείο Παιδείας ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό, αλλά για μας αποτελεί μόνο μια αφορμή. Οι δικές μας προσπάθειες να προλάβουμε και να εξαλείψουμε τον σχολικό εκφοβισμό είναι συνεχείς και συστηματικές.Mέσα στους τελευταίους δύο μήνες μόνο :
Υλοποιήσαμε στο χώρο του σχολείου μας συνεργατικές δράσεις ευαισθητοποίησης με συντονιστή τον κοινωνικό λειτουργό του ΟΑΣΙΣ ,κ. Χρήστο Κρυωνά.
Ενώσαμε τις φωνές μας με τις φωνές κι άλλων παιδιών της Ευρώπης κατά της βίας στο πλαίσιο του προγράμματος e-twinning.
Συμμετείχαμε στην παγκόσμια βιωματική δράση «Pink shirt Day» . Την τελευταία Τετάρτη του Φεβρουαρίου φορέσαμε ροζ , για να δείξουμε ότι τα χρώματα δεν έχουν φύλο και για να θυμίσουμε την ιστορία του Καναδού μαθητή που έπεσε θύμα bullying το 2007, όταν πήγε την πρώτη μέρα στο σχολείο του με ροζ μπλουζάκι.
Την Παρασκευή 4 Μαρτίου παρακολουθήσαμε τη διαδικτυακή εκδήλωση που οργάνωσε το υπουργείο Παιδείας με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας «Ζήσε χωρίς εκφοβισμό» και συζητήσαμε πολύ με τους μαθητές μας τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς τους.
Επιμένουμε στο σεβασμό και στην αποδοχή της διαφορετικότητας, στηρίζουμε και προστατεύουμε όλα τα παιδιά, , βάζουμε STOP στη σχολική βία και στον εκφοβισμό!!
Μπορεί να είναι εικόνα 11 άτομα και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικόνα 4 άτομα και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα, εξωτερικοί χώροι και κείμενο που λέει "BOE Twinning Agio Pneuma Junior High school School Day of Non- violence and Peace 31st January 2022"