Ο ΑΗ ΒΑΣΙΛΗΣ ??.. ΚΟΚΑΛΟ !!!

Κλείνουμε τη χρονιά και σας αποχαιρετούμε με φωτογραφίες από τη σημερινή χριστουγεννιάτικη θεατρική μας παράσταση.

Πρωταγωνιστές τα παιδιά μας , σκηνοθέτιδα και εμψυχώτρια η φιλόλογος μας η κ. Λιούσα Αποστολίνα.

Μας χάρισαν γέλιο και μας υπενθύμισαν σπουδαίες αξίες της ζωής, όπως η συγχώρεση, η συμφιλίωση, η αγάπη.

Και μεις με τη σειρά μας σας ευχόμαστε

καλές γιορτές και ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος !!

Εις το επανιδείν !!!

Η ΥΠΕΡΟΧΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΟΙ ΕΥΧΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΔΕΝΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΣΕΡΡΩΝ!!!

Γειά σας από την Α΄ τάξη του Γυμνασίου Αγίου Πνεύματος Σερρών!!

Εμείς κάναμε πολλά εναλλακτικά δεντράκια!

v     Δεντράκι από παλιό  περιοδικό διπλώνοντας τις σελίδες του και στολίζοντάς το με ό,τι υπήρχε στο σπίτι.

v     Με τον ίδιο τρόπο κάναμε και με ένα παλιό βιβλίο.

v     Δύο δέντρα τα κάναμε με πλαστικά ποτήρια.

v     Ένα με πλαστικά κουταλάκια.

v     Ένα με ρολά από χαρτί τουαλέτας.

Στολίστηκαν με μπογιές, χρυσόσκονη, κορδέλες, χαρτί περιτυλίγματος και παλιά στολίδια

Οι ευχές μας:

Οι φετινές χριστουγεννιάτικες ευχές μου προς

Την οικογένειά μου: να υπάρχει αγάπη ανάμεσά μας και να έχουμε υγεία

Τους φίλους μου: να περνάνε καλά

Όλον τον κόσμο: ειρήνη, συμφιλίωση, σεβασμός!

Τα δικά μου ιδανικά Χριστούγεννα έχουν:

Ήχους από κάλαντα

Μυρωδιές από μελομακάρονα

Γεύσεις από κουραμπιέδες

Πρόσωπα της οικογένειας

Πράγματα χρωματιστά

Σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων

Σημαντικότερη στιγμή, είναι αυτή που βλέπω τα αγαπημένα μου πρόσωπα

Η ιστορία της Άννας και του Γιώργου

Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένα έλατο που δεν το έπαιζαν τα άλλα έλατα, επειδή είχε φωτάκια και δεν έμοιαζε με τα υπόλοιπα. Ένιωθε τόσο μόνο και κάθε μέρα έκλαιγε, γιατί δεν είχε παρέα. Έβλεπε τα άλλα έλατα που έπαιζαν μαζί αγαπημένα και ήθελε να πάει μαζί τους, αλλά φοβόταν ότι δε θα του έδιναν σημασία και ότι θα το έδιωχναν. Τότε αποφάσισε να βγάλει από πάνω του τα φωτάκια για να μοιάζει με τα άλλα έλατα, η μαμά του όμως του είπε ότι δεν χρειάζεται να το κάνει αυτό, γιατί κανένα δέντρο δεν είναι ίδιο με το άλλο. Το καθένα είναι διαφορετικό. Τότε το ελατάκι χαμογέλασε και με το χαμόγελο στο πρόσωπο πήγε εκεί που έπαιζαν όλα τα άλλα και τους είπε πως δεν χρειάζεται να μοιάζουν τα δέντρα. Το καθένα είναι ξεχωριστό και ιδιαίτερο. Από τότε το μικρό έλατο βρήκε την παρέα και την αγάπη που πάντα επιθυμούσε!

Φιλόλογος: Λιούσα Αποστολίνα

Ομήρου Οδύσσεια από τη θεατρική ομάδα «Μικρός Βορράς»

Ναι, αλήθεια είναι !! Ο Οδυσσέας στο δρόμο του για την Ιθάκη πέρασε κι από το Άγιο Πνεύμα ! Σταμάτησε στο σχολείο μας σήμερα το πρωί και μαζί με τους συντρόφους του μας αφηγήθηκε τις περιπέτειές του. Μπροστά στα έκπληκτα μάτια μας πάλεψε με τα κύματα και τους ανέμους, τύφλωσε τον κύκλωπα Πολύφημο , αντιμετώπισε θαρρετά τους Κίκονες , τους Λωτοφάγους και τους Λαιστρυγόνες. Άκουσε το τραγούδι των Σειρήνων, έσμιξε ερωτικά με την Καλυψώ και την Κίρκη, συναπαντήθηκε με τους νεκρούς του κάτω κόσμου. Γλύτωσε από τη Σκύλλα και τη Χάρυβδη , φόνευσε τους αλαζονικούς μνηστήρες και βρέθηκε είκοσι χρόνια μετά στην αγκαλιά της γυναίκας του και του γιου του. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά , προσκάλεσε τους μαθητές μας να ζωντανέψουν σκηνές από την περιπετειώδη περιπλάνησή του και μας ευχήθηκε η ζωή μας να είναι γεμάτη ταξίδια !!! Τον ευχαριστούμε πολύ !!

ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ ΧΩΡΙΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ !!

Ημέρα περιπάτου η σημερινή και ευκαιρία για χριστουγεννιάτικες προετοιμασίες ! Η όρεξη δε μας λείπει.

Οι μαθήτριες της Α΄ γυμνασίου στόλισαν το χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Οι e- twinners μας κατασκεύασαν πρωτότυπες εορταστικές κάρτες και στολίδια με φυσικά υλικά (φύλλα, κλαδιά ελιάς, κουκουνάρες) προκειμένου να τα δωρίσουν στους μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων του προγράμματος ?school for life? από την Ιταλία, Γαλλία, Πολωνία, Τουρκία, Κροατία, Ρουμανία, Τσεχία.

Οι μαθήτριες της Γ΄ γυμνασίου πήραν τους ρόλους τους για το θεατρικό κείμενο και ετοιμάστηκε και ο χώρος φύλαξης για τα προϊόντα που συλλέγουμε για το χαμόγελο του παιδιού .

Xειροποίητα στολίδια – δώρο της αντιπροέδρου του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων διακόσμησαν τα γραφεία μας και τα ομόρφυναν.

Λίγος χορός, αρκετή δουλειά, πολλά χαμόγελα !!

Και του χρόνου με υγεία !!

eTwinning

Οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας, με υπεύθυνη  την κα. Θέκλα Καυκιά, καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, συνεχίζουν την περσινή επιτυχή συμμετοχή τους στο eTwinning, την πιο συναρπαστική μαθησιακή κοινότητα στην Ευρώπη, που διασφαλίζει την επικοινωνία και συνεργασία μαθητών και καθηγητών με μαθητές και καθηγητές από άλλα ευρωπαϊκά σχολεία. Έτσι, ξεκινούν και φέτος ένα πρόγραμμα eTwinning με τίτλο ‘School for life’  και συνεργάζονται με σχολεία από την Ιταλία, Γαλλία, Πολωνία, Τουρκία, Κροατία, Ρουμανία και Τσεχική Δημοκρατία. Τ όλο πρόγραμμα διεξάγεται στην Αγγλική Γλώσσα.

etw_certificate_206971_en