Ομήρου Οδύσσεια από τη θεατρική ομάδα «Μικρός Βορράς»

Ναι, αλήθεια είναι !! Ο Οδυσσέας στο δρόμο του για την Ιθάκη πέρασε κι από το Άγιο Πνεύμα ! Σταμάτησε στο σχολείο μας σήμερα το πρωί και μαζί με τους συντρόφους του μας αφηγήθηκε τις περιπέτειές του. Μπροστά στα έκπληκτα μάτια μας πάλεψε με τα κύματα και τους ανέμους, τύφλωσε τον κύκλωπα Πολύφημο , αντιμετώπισε θαρρετά τους Κίκονες , τους Λωτοφάγους και τους Λαιστρυγόνες. Άκουσε το τραγούδι των Σειρήνων, έσμιξε ερωτικά με την Καλυψώ και την Κίρκη, συναπαντήθηκε με τους νεκρούς του κάτω κόσμου. Γλύτωσε από τη Σκύλλα και τη Χάρυβδη , φόνευσε τους αλαζονικούς μνηστήρες και βρέθηκε είκοσι χρόνια μετά στην αγκαλιά της γυναίκας του και του γιου του. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά , προσκάλεσε τους μαθητές μας να ζωντανέψουν σκηνές από την περιπετειώδη περιπλάνησή του και μας ευχήθηκε η ζωή μας να είναι γεμάτη ταξίδια !!! Τον ευχαριστούμε πολύ !!

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.