Παράταση της ηλεκτρονικής εγγραφής των μαθητών/τριών από την Γ Γυμνασίου στην Α Λυκείου

ΘΕΜΑ: Ενημέρωση για παράταση της «Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής – Δήλωσης Προτίμησης» μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2018-2019.
ΣΧΕΤ: Η με αρ. πρωτ. Φ1α/73611/Δ4/9-5-2018 εγκύκλιος του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Σας ενημερώνουμε ότι παρατείνεται η ημερομηνία υποβολής της «Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής – Δήλωσης Προτίμησης», μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2018-2019 στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, μέχρι την Τετάρτη 6 Ιουνίου 2018 και
ώρα 22.00 (10.00 μ.μ.).

Ημερήσια διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής μας στη Θεσσαλονίκη αρχικά επισκεφτήκαμε το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα και απολαύσαμε μια υπέροχη ξενάγηση από το προσωπικό του μουσείου. Στη συνέχεια περιηγηθήκαμε κατά ομάδες επιλεκτικά σε κάποιες από τις αίθουσες του Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης, όπου οι μαθητές είδαν σπουδαία εκθέματα και εντυπωσιάστηκαν με τη διεθνώς πρωτότυπη παρουσίαση αρχαιοτήτων με διαδραστικά συστήματα.

Ηλεκτρονικές εγγραφές Μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου στο ΓΕΛ ή στο ΕΠΑΛ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ-ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

ΘΕΜΑ: Ενημέρωση για την «Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής – Δήλωση Προτίμησης», μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2018-2019.

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημοσίων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Α. -ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2018-2019, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής – Δήλωση Προτίμησης», μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

https://e- eggrafes.minedu.gov.gr,

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 14η Μαΐου και ώρα 10:00 έως την 31η Μαΐου 2018 και ώρα 14:00. Στην περίπτωση ανήλικων μαθητών/τριών την ηλεκτρονική δήλωση προτίμησης καταθέτουν οι κηδεμόνες τους. Επισημαίνεται ότι α) αναφορικά με τα Γ/σια, Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής – Δήλωση Προτίμησης υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών οι οποίοι φοιτούν στη Γ’ Τάξη κατά το τρέχον σχολικό έτος 2017-18.

Οι μαθητές/τριες ή οι κηδεμόνες αυτών που συναντούν δυσκολία στη συμπλήρωση των απαραίτητων στοιχείων στην εφαρμογή (e-εγγραφές) μπορούν να απευθύνονται στο Help Desk της εφαρμογής τηλεφωνικά ή στα email egel@minedu.gov.gr ( για τα ΓΕ.Λ.) και dialogos_eek@minedu.gov.gr (για τα ΕΠΑ.Λ.), ή στην πλησιέστερη σχολική μονάδα (Γυμνάσια, ΓΕΛ.-ΕΠΑΛ.) της κατοικίας τους και τις ώρες λειτουργίας της.

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Στα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας πραγματοποιήθηκαν ενημερώσεις στους μαθητές/τριες του Γυμνάσιο Αγίου Πνεύματος από υπεύθυνους της Τροχαίας, του Κ.Υ.Ν.Ζίχνης, του ΣΣΝ.

Την Δευτέρα 7 Μαΐου  2018 επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Αγίου Πνεύματος ο Διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος κο. Βαγενάς Βασίλειος και ενημέρωσε τους μαθητές για την “Κυκλοφοριακή Αγωγή”.

Την Τρίτη 8 Μαΐου 2018 επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Αγίου Πνεύματος η κα Λάππα Χρυσούλα από το Κ.Υ. Ν.Ζίχνης και ενημέρωσε τους μαθητές/τριες της Β και Γ τάξης για την “Εφηβεία”. Ενώ την Τετάρτη 9 Μαΐου 2018 ενημέρωσε τους μαθητές/τριες της Γ τάξης για “Εξαρτήσεις” και της Β τάξης για θέματα “Υγιεινής”.

Την Πέμπτη 10 Μαΐου  επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Αγίου Πνεύματος η υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων κα Καραμανίδου Φωφώ και αφού ενημέρωσε τους μαθητές/τριες για τις Α΄Βοήθειες, πραγματοποίησε βιωματικό σεμινάριο.

Τέλος, την Παρασκευή 11 Μαΐου επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Αγίου Πνεύματος  ο Διαιτολόγος –  Διατροφολόγος κ. Δήμου και ενημέρωσε τους μαθητές/τριες για ¨Διατροφικές Συνήθειες – Νευρική Ανορεξία – Βουλιμία¨.

Μαθητών Επιχειρείν

Το Β1 του Γυμνασίου Αγίου Πνεύματος έλαβαν μέρος στο 4ο διαγωνισμό “Μαθητών Επιχειρείν”, με την εικονική επιχείρηση “ΦΥΤΟΚΟΣΜΟΣ”

Η παρουσία τους ήταν πολύ καλή. Οι μικροί μας επιχειρηματίες πέτυχαν τους στόχους τους.

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΙΛΙΑΔΑΣ

Μετά το τέλος της διδασκαλίας της Ιλιάδας οι μαθητές κλήθηκαν να επιλέξουν από έναν κατάλογο εργασιών και να κάνουν μία της προτίμησής τους.

Επιμέλεια εργασιών

Λιούσα Αποστολίνα ΠΕ02

ΕΡΓΑΣΙΑ ΙΛΙΑΔΑΣ

ΕΡΓΑΣΙΑ ΙΛΙΑΔΑΣΆλλη μία από τις εργασίες των μαθητών.Ο Όμηρος ραπάρει και μας αφηγείται την Ιλιάδα.Μία δημιουργία του μαθητή Δημοσθένη Κεφαλά