ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ !

Τα Χριστούγεννα θέλουν να τραγουδήσεις κάλαντα και να φτιάξεις χειροποίητες κάρτες.Να στείλεις ευχές σε άλλα σχολεία της Ελλάδας, του Βελγίου, της Τουρκίας, της Γαλλίας, της Ισπανίας, της Πολωνίας αλλά και να λάβεις ευχές από αυτά. Θέλουν να στολίσεις δέντρο και να διακοσμήσεις γιορτινά πόρτες και παράθυρα. Θέλουν να φρεσκάρεις το εορταστικό σου λεξιλόγιο σε όλες τις γλώσσες που κατέχεις και να φτιάξεις μπισκότα για φιλανθρωπικό σκοπό. Μα κυρίως θέλουν να ετοιμαστείς για χαρά και αγάπη. Ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά για όλα!!Ευχαριστούμε την κ. Λιούσα για τις e-twinning κάρτες, την κ. Πασχαλίδου για τη συμμετοχή μας στο φιλανθρωπικό bazaar των καθηγητών γερμανικής γλώσσας στην πλατεία Εμπορίου σήμερα και αύριο, αλλά και την κ. Καζάκα για τις χριστουγεννιάτικες μελωδίες!!

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο και εσωτερικός χώρος

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο
Μπορεί να είναι εικόνα εσωτερικός χώρος
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.
Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "Happy Christmas"
Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "A wish for peace and happiness at Christmas and throughout the New Year! Καλά Χρισ Χριστούγεννα, τούγ καλή Χρονιά!"
Μπορεί να είναι εικόνα εσωτερικός χώρος
Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο
Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος

eTwinning 2022-2023

“Και φέτος η Γ Γυμνασίου του σχολείου μας υλοποιεί πρόγραμμα eTwinning στα Αγγλικά με υπεύθυνη καθηγήτρια την. κα Θέκλα Καυκιά. Ο τίτλος του: “A hero’s journey” (το ταξίδι ενός ήρωα) και συνεργάτες μας σχολεία από την Γαλλία, την Ιταλία, την Πολωνία, την Τουρκία και ένα από την Αθήνα. Θα ασχοληθούμε με ήρωες του παρελθόντος αλλά και σύγχρονους. Uα συνεργαστούμε για να δημιουργήσουμε δικούς μας και θα βρούμε την ηρωίδα ή τον ήρωα μέσα μας. Θα σας κρατάμε ενήμερους. “

ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!

Στο βιβλίο της Γλώσσας της γ΄τάξης διαβάζουμε: «Ενώ στο μακρινό παρελθόν οι άνθρωποι έβλεπαν τη διαφορετικότητα των γλωσσών και την ασυνεννοησία που πήγαζε από αυτήν ως μια θεϊκή κατάρα (όπως δηλώνει και ο μύθος του πύργου της Βαβέλ), σήμερα η πληθώρα των διαφορετικών γλωσσών μάς φαίνεται ως ένα επιθυμητό αγαθό, ως μια πολύτιμη κληρονομιά που πρέπει να διασωθεί.»Στην Ευρώπη ομιλούνται σήμερα 200 γλώσσες και διάλεκτοι και 700 εκατομμύρια Ευρωπαίοι ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός ή εκτός σχολείου. Την ίδια ενθάρρυνση λαμβάνουν και οι μαθητές μας που δε χάνουν ευκαιρία να τιμούν την πολυγλωσσία και να μας υπενθυμίζουν την αξία της. Γιατί οι γλώσσες δε χωρίζουν, αλλά ενώνουν τους ανθρώπους και αποτελούν το όχημα της ανθρώπινης σκέψης και του πολιτισμού. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Καυκιά Θέκλα για τον συντονισμό της δράσης και τα απολαυστικά βιντεάκια που γύρισε με τα παιδιά της Α΄και Γ΄τάξης!!

Δείτε το βίντεο

ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΗΡΩΑ!

Σε κλίμα συγκίνησης και υπερηφάνειας τελέστηκε χθες στη γενέτειρα του ήρωα της Επανάστασης Εμμανουήλ Παπά μνημόσυνο για τα 201 χρόνια από τον θάνατό του. Σ αυτό παραβρέθηκαν η σημαιοφόρος και οι παραστάτες του γυμνασίου μας συνοδευόμενοι από τον καθηγητή κ. Κώστα Γαβρανίδη. Ακολούθησε πλήθος επίσημων εκδηλώσεων μεταξύ των οποίων αγώνας δρόμου 17 χλμ. για άντρες και γυναίκες, αλλά κι αγώνας δρόμου 1200 μ. για μαθητές . Στον τελευταίο συμμετείχαν συνολικά 18 μαθητές του σχολείου μας και διακρίθηκαν ανάμεσά τους ο Χρήστος Γκέκας της α’ τάξης (κατέλαβε τη 2η θέση) και ο Θωμάς Τσιμπίσης της γ’ τάξης (κατέλαβε την 3η θέση). Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που τίμησαν με την παρουσία τους τον ΗΡΩΑ μας!!!

Μπορεί να είναι εικόνα 13 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι
Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα και άτομα που στέκονται