ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!

Στο βιβλίο της Γλώσσας της γ΄τάξης διαβάζουμε: «Ενώ στο μακρινό παρελθόν οι άνθρωποι έβλεπαν τη διαφορετικότητα των γλωσσών και την ασυνεννοησία που πήγαζε από αυτήν ως μια θεϊκή κατάρα (όπως δηλώνει και ο μύθος του πύργου της Βαβέλ), σήμερα η πληθώρα των διαφορετικών γλωσσών μάς φαίνεται ως ένα επιθυμητό αγαθό, ως μια πολύτιμη κληρονομιά που πρέπει να διασωθεί.»Στην Ευρώπη ομιλούνται σήμερα 200 γλώσσες και διάλεκτοι και 700 εκατομμύρια Ευρωπαίοι ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός ή εκτός σχολείου. Την ίδια ενθάρρυνση λαμβάνουν και οι μαθητές μας που δε χάνουν ευκαιρία να τιμούν την πολυγλωσσία και να μας υπενθυμίζουν την αξία της. Γιατί οι γλώσσες δε χωρίζουν, αλλά ενώνουν τους ανθρώπους και αποτελούν το όχημα της ανθρώπινης σκέψης και του πολιτισμού. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Καυκιά Θέκλα για τον συντονισμό της δράσης και τα απολαυστικά βιντεάκια που γύρισε με τα παιδιά της Α΄και Γ΄τάξης!!

Δείτε το βίντεο