ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ!

Επισκέψεις είχαμε σήμερα! Το κινητό τμήμα της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης των Σερρών ήρθε στο γυμνάσιο μας και έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να αποκτήσουν πρόσβαση σε έναν κόσμο διαφορετικό από τον ψηφιακό. Με τη βοήθεια της βιβλιοθηκονόμου αναζήτησαν Έλληνες και ξένους συγγραφείς, κράτησαν στα χέρια τους βιβλία που μόλις κυκλοφόρησαν, τα κουβέντιασαν μεταξύ τους και δανείστηκαν ό,τι διάλεξε ο καθένας τους.Κι εμείς οι μεγάλοι ας μην ξεχνάμε, Οι βιβλιοθήκες δεν είναι αποθήκες βιβλίων. Είναι ζωντανοί χώροι αναζητήσεων, συζητήσεων , δραστηριοτήτων, εργασίας, πολιτισμού. Είναι τρόπος ζωής. Κι από αυτόν τον τρόπο ζωής μόνο να κερδίσουν έχουν τα παιδιά μας! Ας φροντίζουμε λοιπόν πάντοτε να τα ενθαρρύνουμε να επισκέπτονται βιβλιοθήκες και να διαβάζουν βιβλία!

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "16B Κινητή= ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΕΡΡΩΝ Βιβλιοθήκη ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ B ΣΕΡΡΩΝ"
Μπορεί να είναι εικόνα 10 άτομα, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος
Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα και εσωτερικός χώρος
Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος

Παρακολουθήσαμε σήμερα διαδικτυακά την πολύ ωραία ημερίδα της ΕΛΜΕ ΣΕΡΡΩΝ με θέμα “Μέσα κοινωνικής δικτύωσης και νέοι, χρήση και εθισμός, ασφάλεια και επικίνδυνες προκλήσεις”.