KANTO ΟΠΩΣ Ο ΞΕΝΑΚΗΣ!

Σε έναν χώρο υψηλής αισθητικής και ευρωπαϊκών προδιαγραφών βρέθηκαν χθες το πρωί οι μαθητές μας της α΄ και β΄ τάξης. Το πρόγραμμα προέβλεπε επίσκεψη στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης- Πινακοθήκη «Κωνσταντίνος Ξενάκης» και γνωριμία με τα 171 έργα του διεθνούς φήμης Έλληνα εικαστικού. Ψηφιακές προβολές φωτογραφιών του,τρισδιάστατα ηλεκτροκινητικά έργα, εφημερίδες – μανιφέστα, σύμβολα, αντισυμβατικά υλικά και τεχνικές μας μύησαν στα μυστικά της Μοντέρνας Τέχνης και μας επικοινώνησαν τις σκέψεις και τους προβληματισμούς του καλλιτέχνη.Κατόπιν, οι μικροί μας μαθητές πέρασαν στη μουσειοπαιδαγωγική αίθουσα της Πινακοθήκης και δοκίμασαν οι ίδιοι τις δυνάμεις τους στη μοντέρνα Τέχνη! Άντλησαν έμπνευση από τα έργα του Κ. Ξενάκη, επιδόθηκαν στην αυτόματη ζωγραφική,ονοματοδότησαν τα έργα τους. Πόσο τα καμάρωσαν και πόσο γέλασαν μ αυτά!!Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Σερραίο ζωγράφο κ. Βασίλη Βαφειάδη που μας υποδέχτηκε και μας ξενάγησε στο σύγχρονο αυτό Μουσείο καθώς και την κ. Κασσάνδρα Γκρουτίδου για τη θερμή φιλοξενία της και τις πολύτιμες πληροφορίες που μοιράστηκε μαζί μας.

Μπορεί να είναι εικόνα 13 άτομα και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικαστικό 9 άτομα και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα
Μπορεί να είναι εικαστικό 8 άτομα, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.
Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "<<Παράθυρο>, 1992, διαστάσεις εκατοστά To κατακόρυφο ορθογώνιο του πίνακα σχηματίζεται από δυο πλατειές και στις τέσσεριςπλευρές τέσσερις εξωτερική πλατειά λωρίδα αέχ χρώμα μπες είναι γεμάτη από μικρά αδιάγνωστα σήματα από σκούρο Μια πλάτους εσωτερική περιμετρικήλ λωρίδα χρώμα μαύρο είναι γεμάτη πυκνότερα μικρά σχήματα χρώματος μαύρουκ μπλε. εσωτερικό τίνακα μικρό μαύρο ορθογώνιο, μοιάζει καταπίνει μικρά σύμβολα βάθος Πρόκειται έναν γεμάτοα σύμβολα οργανώνουν ζωή μας, αλλά δίνουν νόημα. βάθος περιμένει ένα σκοτεινό, κενό από νόημα' παράθυρο: ::" HHP: ٠٠ :። ማ?"
Μπορεί να είναι εικαστικό 8 άτομα και εσωτερικός χώρος
Μπορεί να είναι εικόνα χάρτης
Μπορεί να είναι εικόνα 9 άτομα, άτομα που κάθονται και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικόνα 10 άτομα, άτομα που στέκονται και άτομα που κάθονται
Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα, άτομα που στέκονται, άτομα που κάθονται και εσωτερικός χώρος
Μπορεί να είναι εικαστικό
Μπορεί να είναι απεικόνιση κείμενο που λέει "Bock to the Future"
Μπορεί να είναι σχέδιο
Μπορεί να είναι εικαστικό
Μπορεί να είναι εικόνα Αφρικανική μαργαρίτα και κείμενο
Μπορεί να είναι ασπρόμαυρη εικόνα
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.
Μπορεί να είναι εικόνα λουλούδι

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.