Διδακτική επίσκεψη Β΄τάξης

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄ τάξης του Γυμνασίου Αγίου Πνεύματος στη δημόσια κεντρική βιβλιοθήκη Σερρών. Η δράση στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές ήταν “Το παιχνίδι της αλήθειας, μια διαδραστική αναζήτηση στον ψηφιακό κόσμο” με τον γλωσσολόγο – παιδαγωγό Παναγιώτη Μωυσίδη. Ο στόχος ήταν να μάθουν οι μαθητές πώς να αποφεύγουν τους κινδύνους του διαδικτύου και πώς να χρησιμοποιούν αποδοτικά την πληροφορία στον ψηφιακό και στον φυσικό κόσμο, δηλαδή τις βιβλιοθήκες. Η δράση ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και βασιζόταν στις βιωματικές ομαδικές εργασίες, πράγμα που ευχαρίστησε τους μαθητές. Μετά από τη δράση αυτή, η υπεύθυνη του παιδικού τμήματος της βιβλιοθήκης κα Βραχλιώτου Μαρία ξενάγησε τους μαθητές, τους ενθάρρυνε να δανειστούν βιβλία και τους ενημέρωσε για το ρόλο της βιβλιοθήκης, τους χώρους της, καθώς και για το επάγγελμα του βιβλιοθηκονόμου. Γενικά ήταν μια ωφέλιμη και ευχάριστη εμπειρία για τους μαθητές.
(Υπεύθυνοι συνοδοί καθηγητές : Αλεξοπούλου Ευαγγελία, Κώστογλου Μαργαρίτα
Καζινάρη Άννα, Αγγελίδης Χρήστος)

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.