ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΝΑΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

Ολοκληρώθηκε χθες 16 /5 με επιτυχία το περιβαλλοντικό πρόγραμμα της χρονιάς «Το σχολειό μας στάζει ? μέλι !! » με τη διήμερη επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρναίας Χαλκιδικής. Τα παιδιά μας φιλοξενήθηκαν στη μαθητική εστία και παρακολούθησαν διεξοδικά το πρόγραμμα « Μέλι, τροφή βασιλισσών ». Ενημερώθηκαν πάνω στη φυσιολογία της μέλισσας , την οργανωμένη κοινωνία της, την προσφορά της στο περιβάλλον, τα προϊόντα της , τους εχθρούς και τις ασθένειες της, τον κίνδυνο εξαφάνισής της από τα φυτοφάρμακα , την μελισσοκομία στην περιοχή της Αρναίας. Περιηγήθηκαν στον παραδοσιακό οικισμό και αναζήτησαν τα ίχνη (ιστορικά και σύγχρονα) της μέλισσας στο χώρο , καθώς και τη σχέση της με την τοπική οικονομία. Επισκέφτηκαν το λαογραφικό μουσείο του χωριού και το Ινστιτούτο Μελισσοκομίας Χαλκιδικής (μοναδικό στην Ελλάδα) που εδρεύει στον Άγιο Μάμα. Μέσα από δράσεις βιωματικές και με την καθοδήγηση εξειδικευμένων ανθρώπων έμαθαν όλα τα μυστικά του θαυμάσιου αυτού εντόμου!! Ευχαριστούμε πολύ τους εκπαιδευτικούς και συνεργάτες του ΚΠΕ για τις γνώσεις και τις εμπειρίες που μας κοινώνησαν , αλλά και τον μαθηματικό μας , τον κ. Αγγελίδη που μας συνόδεψε στο ταξίδι μας !
Υπεύθυνες καθηγήτριες : Μπακάλη Ουρανία, Κώστογλου Μαργαρίτα.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.