EΠΙΛΟΓΟΣ

Τελευταία μέρα του Μάρτη και κάπου εδώ ολοκληρώνεται το αφιέρωμά μας στους ήρωες του ’21 με αφορμή τα 200 χρόνια από τον Αγώνα της Ανεξαρτησίας.
Πρόσωπα περισσότερο ή λιγότερο αναγνωρίσιμα ανέβηκαν στις οθόνες μας, μας επέτρεψαν να ρίξουμε αδιάκριτα βλέμματα στις ζωές τους, μοιράστηκαν τα κατορθώματά τους, μας ενέπνευσαν με το ήθος και τη φιλοπατρία τους.
Σας αποχαιρετούμε λοιπόν σήμερα με τα εικαστικά έργα των μαθητών μας που με μεράκι ζωντάνεψαν στο χαρτί τους ήρωές μας και τις σημαίες τους (τις προσωπικές ή του τόπου τους).
Να είμαστε όλοι καλά και να τιμούμε τους προγόνους μας που με τις θυσίες τους μας χάρισαν μια πατρίδα ελεύθερη !! Και του χρόνου!!🇬🇷

Η προσωπογραφία είναι έργο της μαθήτριας της β΄ τάξης, Δρουμαλιά Αποστολίας !

Ο Γεώργιος Καραϊσκάκης από τη Δρουμαλιά Αποστολία (β΄ τάξη).

Τον Νικηταρά ζωγράφισε η μαθήτρια μας της α΄ τάξης Αξιαρλή Μυρτώ !

Ο Δημήτριος Υψηλάντης από τον Θεοφάνη Παπούλια (α΄ τάξη)

Tον ήρωα ζωγράφισε η μαθήτρια της α΄ τάξης Λιαλιάκα Ελένη!!

Tην ηρωίδα ζωγράφισε η μαθήτρια της γ΄ τάξης Έλενα Μπουτσιούκη.

Η Μαντώ Μαυρογένους από τη Σοφία – Βαϊα Μαργαρίτη (α΄ τάξη)

Η Μπουμπουλίνα από την Τσιρίκα Ηλιάνα (α΄ τάξη)

Την Πανωραία Χατζηκώστα ζωγράφισε η μαθήτριά μας της α΄ τάξης Ηλιάνα Τσιρίκα!!

Τον ήρωα ζωγράφισε η μαθήτρια της α΄ τάξης Μπουτσιούκη Κωνσταντίνα.

Toν ήρωα ζωγράφισε ο μαθητής μας της α΄ τάξης Θωμάς Τσιμπίσης!

Toν ήρωα ζωγράφισε η μαθήτρια της β΄ τάξης Αποστολία Δρουμαλιά!

Ο σταυρός – σύμβολο των χριστιανών πατά την ημισέληνο- σύμβολο των Οθωμανών . Η άγκυρα σύμβολο σταθερότητας , αλλά και ναυτικής ισχύος (σε όλες τις σημαίες των νησιών μας). Το δόρυ σύμβολο ισχύος και αυτό, όπως και το φίδι. Το πουλί συμβολίζει την εξ ύψους βοήθεια !

Η σημαία των Ψαρών από τις Μαργαρίτη Σοφία-Βαϊα και Τσιρίκα Ηλιάνα της α΄ τάξης

Η σημαία της Ανατολικής Χέρσου Ελλάδας από τις Μπουτσιούκη Έλενα και Γκαϊδατζή Αποστολία της γ΄τάξης. ( σταυρός= πίστη στο Χριστό, καρδιά= αγνότητα της επανάστασης, άγκυρα= σταθερή αφοσίωση στο σκοπό της επανάστασης)

Η σημαία που είχε προτείνει ο Ρήγας Φεραίος από τους Δράγκο Βασίλη, Τζεμάλα Νεκτάριο και Παπαοικονόμου Κώστα της γ΄ τάξης . (κόκκινο= αίμα, λευκό= ελευθερία, μαύρο= θάνατος, τρεις σταυροί= πίστη, ρόπαλο του Ηρακλή= ισχύς)

Η σημαία της Μάνης από τις Παπαποστόλου Χρυσάνθη και Αντωνιάδου Χρύσα της γ΄τάξης .

Η σημαία του Πλαπούτα από την Κωνσταντίνα Μπουτσιούκη (α΄τάξη)

Επετειακή σημαία – έμπνευση του Δρουμαλιά Νικολάου – Ραφήλ !

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.