ΣΑΝ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ?? ΔΕΝ ΕΧΕΙ !!!

Ξεκινήσαμε το 2020 με νέο περιβαλλοντικό πρόγραμμα. Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος τα παιδιά μας θα ασχοληθούν με τα παρακάτω θέματα :

? Μελέτη των χωριών μας που ανήκουν στο βόρειο τμήμα του Δήμου Εμμανουήλ Παπά
? Παρατήρηση του κάθε χωριού από μακριά (θέση και τοπίο που το περιβάλλει)
? Παρατήρηση του κάθε χωριού από κοντά με αφετηρία την πλατεία και αναζήτηση παραδοσιακής αρχιτεκτονικής (σπίτια, εκκλησίες, δημόσια κτίρια, καλντερίμια, βρύσες, γεφύρια, ξερολιθιές)
? Βιοκλιματική δόμηση (αν υπήρχε ή υπάρχει)
? Μονοπάτια ? φυσικές διαδρομές που συνδέουν τα χωριά μεταξύ τους
? Παραδοσιακές καλλιέργειες ? παραδοσιακή κτηνοτροφία
? Δυνατότητα για εναλλακτικό τουρισμό – οικοτουρισμό

Οι εργασίες βρίσκονται σε εξέλιξη. Ήδη οι μαθητές συγκεντρώνουν πληροφορίες , συνομιλούν με ανθρώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης , με επαγγελματίες , αλλά και απλούς κατοίκους των χωριών τους . Αναζητούν βιβλία και κείμενα που αναφέρονται στα χωριά τους , φωτογραφίζουν οτιδήποτε φαντάζει στα μάτια τους παραδοσιακό.

Όλα αυτά βέβαια μας άνοιξαν την όρεξη και για τοπική ιστορία. Αν έχετε στη διάθεσή σας έντυπο υλικό για τα χωριά μας ή ενδιαφέρουσες ιστορίες που άντεξαν στο χρόνο , μοιραστείτε τα μαζί μας !!! Εμείς με τη σειρά μας θα τα κοινοποιούμε για να μαθαίνουμε μικροί και μεγάλοι !!

Ένα είναι σίγουρο : αγαπάμε τον τόπο που ζούμε και εργαζόμαστε !!

Υπεύθυνες καθηγήτριες : Μπακάλη Ουρανία ? Κώστογλου Μαργαρίτα