«ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ»

Μια μεγάλη διάκριση για το μικρό σχολείο μας στάθηκε η επιτυχία του στον διαγωνισμό «Προσφυγικά Μονοπάτια» που διοργανώθηκε από την Spotlight on Innovation – SPOTIN AMKE, με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή.

Οι μαθητές κλήθηκαν να δημιουργήσουν ένα storymap χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα arcgis και να παρουσιάσουν την προσωπική ιστορία κάποιου πρόσφυγα από το οικογενειακό ή ευρύτερο περιβάλλον τους αποτυπώνοντας τον δρόμο της προσφυγιάς του σε ψηφιακό χάρτη.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν και ιδιαίτερα στους μαθητές Βλάχο Χρήστο, Βαγιάτα Γιώργο, Λιόντα Στάθη και Νάο Μάριο, η εργασία των οποίων διακρίθηκε.

Ξεχωριστές ευχαριστίες στις συναδέλφους Καυκιά Θέκλα και Μπακάλη Ουρανία , οι οποίες εμπιστεύτηκαν στους μαθητές τις οικογενειακές τους ιστορίες.

Και φυσικά θερμά συγχαρητήρια στη φιλόλογό μας κ. Λιούσα Αποστολίνα , την ψυχή του όλου εγχειρήματος , που εργάστηκε ακαταπόνητα με τους μαθητές μας στο πλαίσιο του καινοτόμου αυτού ψηφιακού εργαστηρίου.

Το σχολείο μας συμμετείχε με πέντε ψηφιακές αφηγήσεις και κέρδισε το τρίτο βραβείο με την αφήγηση: «Η ιστορία της Θεοδώρας Γκατζώλη και της οικογένειάς της. Πρόσφυγες από το Γκιουλμπαξέ». Πρόκειται για την ιστορία της Θεοδώρας Γκατζώλη – Τριανταφύλλου, γιαγιάς της κ. Καυκιά Θέκλας.

Μπορείτε να θαυμάσετε τη δουλειά των παιδιών μας στον παρακάτω σύνδεσμο:https://storymaps.arcgis.com/…/1292a95129de4097ae5e435b…

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.