«ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ…….»

…………ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΜΟΥ!» θα συμπλήρωναν οι μαθητές της Α1 και Α2 τάξης του γυμνασίου μας, μιας και αυτό είναι το θέμα πάνω στο οποίο εργάζονται με την καθηγήτριά μας των Γαλλικών κ. Κατρίν Φερβώ στο πλαίσιο του φετινού 1ου Εργαστηρίου Δεξιοτήτων. Χάρη σ΄αυτούς σήμερα το πρόγραμμά μας περιέλαβε μαθήματα κυκλοφοριακής αγωγής. Μιλήσαμε όλοι για όλα! Συνειδητοποιήσαμε τη σημασία που έχει η τήρηση των κανόνων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, καθώς και η χρήση της ζώνης και του κράνους στη διάρκεια της οδήγησης. Αναλύσαμε τις αιτίες και τις συνέπειες των τροχαίων ατυχημάτων, λύσαμε όλες τις απορίες μας για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που έχουμε ως πεζοί και ως οδηγοί. Παρακολουθήσαμε σκληρές εικόνες και βίντεο, σχολιάσαμε οδηγικές συμπεριφορές και παραδειγματιστήκαμε από τις απροσεξίες και τα λάθη ανθρώπων που έχασαν τη ζωή τους στην άσφαλτο. (Γονείς, ρωτήστε τα παιδιά σας τι τους εντυπωσίασε από τη σημερινή ενημέρωση-θα έχουν πολλά να σας πουν!)Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Βαγενά Βασίλειο, αξιωματικό του Α.T. Εμμανουήλ Παππά που μοιράστηκε μαζί μας τις γνώσεις και τις εμπειρίες του. Οι συμβουλές του ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!! Ας τις ακολουθήσουμε!!

Μπορεί να είναι εικόνα 11 άτομα, άτομα που κάθονται και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα, άτομα που κάθονται, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος
Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "ρηση ρετουσας መvả Χρήση Οι δικυκλιστές είναι ευάλωτοι με τους πεζούς και εξίσου μάλιστα μπορεί να διατρέχουν και πολλαπλάσιο κίνδυνο λόγω της ταχύτητάς τους"
Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο