«ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΑ ΞΕΘΩΡΙΑΖΕΙ !!»

Με τη σημερινή σχολική μας γιορτή η φιλόλογός μας κ. Νάντια Παχούμη και οι μαθητές μας ζωντάνεψαν τον πόλεμο του 40’ . Έριξαν φως σε άγνωστα ή ξεχασμένα γεγονότα και μας θύμισαν τους επώνυμους και ανώνυμους πρωταγωνιστές τους. Μπροστά στα μάτια μας επιδόθηκε και απορρίφθηκε το ιταλικό τελεσίγραφο, μπροστά στα μάτια μας (και στα αυτιά μας) οι εφημερίδες και τα ραδιόφωνα της εποχής ανακοίνωσαν την κήρυξη του πολέμου, μπροστά στα μάτια μας οι νέοι της πατρίδας επιστρατεύτηκαν, αναχώρησαν για το μέτωπο με το χαμόγελο στα χείλη και πολέμησαν ηρωικά . Πολέμησαν με την ευχή της μάνας τους στην καρδιά τους, με τις ελπίδες ενός ολόκληρου λαού στους ώμους τους, με τις γυναίκες της Ηπείρου στο πλάι τους να τους συντρέχουν τότε στις μάχες και να ανάβουν ακόμη και σήμερα τα καντήλια στους τάφους τους. Κι οι ήρωες μας ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ με ένα πολύ συγκινητικό βίντεο ( https://www.youtube.com/watch?v=DRm-76ZwBaA ) στην Ελλάδα του 2020 για να διαπιστώσουν αν οι θυσίες τους άξιζαν τον κόπο. Αν χάρη σ εκείνους οι Έλληνες σήμερα ζουν ελεύθεροι , αν ευημερούν, αν θυμούνται, αν εκτιμούν και διαφυλάττουν τα αγαθά και τις αξίες για τις οποίες εκείνοι πολέμησαν. Αξίζει να το δείτε και σεις και να προβληματιστείτε!! Κ. Παχούμη κι αγαπημένα μας παιδιά , σας ευχαριστούμε πολύ που δεν αφήσατε την Ιστορία να ξεθωριάσει!!Συγχαρητήρια και στους μαθητές μας που αρίστευσαν και βραβεύτηκαν για τις περσινές τους σχολικές επιδόσεις, στον σημαιοφόρο και στους παραστάτες , αλλά και σε όλα τα παιδιά για την άψογη συμπεριφορά τους καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης. Κσι του χρόνου με υγεία!

Μπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα, άτομα που κάθονται, άτομα που στέκονται, εσωτερικός χώρος και κείμενο που λέει "28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940 TO ΒΡΟΝΤΕΡΟ "OXI" ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ"
Μπορεί να είναι εικόνα 4 άτομα, άτομα που στέκονται και κείμενο που λέει "Γυναίκες Ηπειρώτισσες"
Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα και άτομα που στέκονται
Μπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα και άτομα που στέκονται