200 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ 1821 ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ……

Φουστανέλες και τσαρούχια! Γιαταγάνια και καριοφίλια, λογής άρματα και βόλια. Ραγιάδες και κρυφό σχολειό. Κλέφτες και αρματολούς. Επώνυμους και ανώνυμους ήρωες που στάθηκαν με αψηφισιά μπροστά στο θάνατο. Άνδρες και γυναίκες που πρόσφεραν τη ζωή τους , τα παιδιά τους και όλη την περιουσία τους στον αγώνα για την ελευθερία. Οπλαρχηγούς και κοτζαμπάσηδες, πασάδες και μπέηδες. Μπουρλότα και μπουρλοτιέρηδες. Μάχες και πολιορκίες στο Μοριά , στη Ρούμελη, στη Μακεδονία, στα νησιά. Δερβενάκια και Χάνι της Γραβιάς, Τριπολιτσά και Ζάλογγο , Χίο και Μεσολόγγι. Μανιάτες και Σουλιώτες. Τον δικό μας Εμμανουήλ Παπά. Τον Ιωάννη Καποδίστρια και τον Διονύσιο Σολωμό. Τις σημαίες στα μπαλκόνια και τις παρελάσεις….
Σκεφτόμαστε «καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά σαράντα χρόνους σκλαβιά και φυλακή». ». Σκεφτόμαστε ότι «είμαστε στο εμείς και όχι στο εγώ». Σκεφτόμαστε ότι «στων Ψαρών την ολόμαυρη ράχη περπατούσε η δόξα μονάχη». Σκεφτόμαστε ότι «όποιος πεθαίνει σήμερα χίλιες φορές πεθαίνει. Σκεφτόμαστε τον καιρό «που διάλεξε ο χάρος να τον πάρει» και την ελευθερία που είναι «απ’ τα κόκαλα βγαλμένη των Ελλήνων τα ιερά» [το κείμενο αυτό προέκυψε από καταιγισμό ιδεών (brainstorming) στην Α1 τάξη του σχολείου μας].
Και νιώθουμε θαυμασμό, περηφάνια , ευγνωμοσύνη..
Μάρτης λοιπόν . Σαν τότε που ξεσηκώθηκαν οι μακρινοί παππούδες μας και με τους αγώνες και τις θυσίες τους μας χάρισαν μια ελεύθερη πατρίδα . Γι αυτό κι εμείς ολόκληρο τον μήνα θα τον αφιερώσουμε σ’ εκείνους. Θα σας τους παρουσιάσουμε , θα αναψηλαφήσουμε τις ζωές τους , θα αναδείξουμε γνωστές ή λησμονημένες ιστορίες , τις ηρωικές πράξεις τους , τα λόγια τους. Θα μοιραστούμε ακόμη μαζί σας κείμενα δικά μας (δημιουργική γραφή), ζωγραφιές και σημαίες της επανάστασης . Ας κρατήσουν λοιπόν οι χοροί !!
Στο επετειακό αυτό project συμμετέχουν μαθητές όλων των τάξεων . Εμψυχώνει και συντονίζει η φιλόλογος Μπακάλη Ουρανία.